Artykuł sponsorowany

Czy warto kupić detektor tętna płodu do użytku domowego?

Czy warto kupić detektor tętna płodu do użytku domowego?

Detektor tętna płodu jest elektronicznym urządzeniem powszechnie stosowanym w praktyce ginekologicznej i położniczej. Sprzęt ten pozwala usłyszeć bicie serca dziecka rozwijającego się jeszcze w łonie matki. Kobiety ciężarne coraz częściej decydują się na zakup prywatnego detektora tętna płodu. Czy jest to niezbędne? Zapraszamy do lektury!

Jak działa detektor tętna płodu?

Ocena tętna płodu przy pomocy detektora jest możliwa dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Jest to całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, co zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Natężenie owych fal mieści się w granicach określonych przez Amerykański Instytut Ultradźwięków w Medycynie i nie ma negatywnego wpływu na rozwój ciąży. W jaki sposób używa się detektora tętna płodu?

To bardzo proste – wystarczy przyłożyć do brzucha specjalną głowicę, która emituje falę o wysokiej częstotliwości. Fala ta napotyka na swojej drodze różne tkanki, odbija się od nich i częściowo powraca w stronę głowicy. Odbite fale konwertowane są na sygnał elektryczny, a następnie – na sygnał dźwiękowy. W ten właśnie sposób ginekolog-położnik, położna czy kobieta w ciąży może usłyszeć bicie serca nienarodzonego jeszcze dziecka.

Od którego tygodnia ciąży można używać detektora tętna płodu?

Najprostsze modele detektorów tętna płodu rejestrują dźwięki dochodzące z brzucha przyszłej mamy od 16. tygodnia ciąży. Urządzenia bardziej zaawansowane, stosowane w gabinetach ginekologicznych i na oddziałach szpitalnych, pozwalają wykonać badanie już od 10. tygodnia ciąży. Jednak wykonanie odsłuchu w tak wczesnej ciąży nie jest łatwym zadaniem.

Serce dziecka jest niewielkich rozmiarów, a płód cały czas przemieszcza się w macicy, co utrudnia uchwycenie sygnału. Dlatego też zakup detektora tętna płodu najlepiej poczynić w drugim trymestrze ciąży. Jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej? Ginekolodzy rekomendują ciężarnym model ECOsound, który charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i dużą czułością (2MHz). W sklepie medycznym „Zakupy w rytmie zdrowia” można znaleźć to urządzenie w konkurencyjnej cenie.

Dlaczego warto mieć detektor tętna płodu do użytku domowego?

Posiadanie detektora tętna płodu ma wiele zalet. Przede wszystkim rodzice mogą w każdej chwili sprawdzić, czy serce dziecka bije prawidłowo. Zwykle takie badanie prowadzone jest podczas wizyty lekarskiej, która powinna odbywać się co miesiąc przy odpowiednio rozwijającej się ciąży. Badanie tętna płodu detektorem umożliwia bezzwłoczną reakcję na wypadek wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w odsłuchu. W niektórych przypadkach może zadecydować to o życiu dziecka (tachykardia, arytmia, bradykardia).

Dlatego też warto zaopatrzyć się w taki sprzęt, jeśli ciąża jest zagrożona lub gdy w przeszłości zdarzały się poronienia. Detektor tętna płodu dostarcza też wielu wzruszeń. Dzięki temu urządzeniu rodzice dziecka mogą wsłuchiwać się w bicie serca wyczekanego malucha, a to pomaga w budowaniu więzi, szczególnie między ojcem a dzieckiem. Sprzęt pozwala również na nagrywanie tego wyjątkowego dźwięku, co z pewnością będzie wspaniałą pamiątką po ciąży. Reasumując, posiadanie detektora tętna płodu zapewnia rodzicom większy komfort psychiczny, zwiększa świadomość ciąży i umila czas oczekiwania na dziecko.

Jakie zagrożenia wiążą się z posiadaniem detektora tętna płodu?

Trudno mówić o jakichkolwiek zagrożeniach związanych z posiadaniem detektora tętna płodu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że urządzenie nie może być alternatywą dla regularnych wizyt u ginekologa-położnika i monitorowania przebiegu ciąży przy pomocy innej aparatury. Warto też zwrócić uwagę na to, by ciężarna nie popadła w paranoję ciągłego wsłuchiwania się w bicie serca dziecka i wyszukiwania potencjalnych nieprawidłowości. Często zdarza się to u kobiet, które kilkukrotnie utraciły ciążę i chcą zrobić wszystko, by się to nie powtórzyło.

Ile kosztuje detektor tętna płodu?

Ceny detektorów tętna płodu są zróżnicowane. Najtańsze, ale też najmniej czułe urządzenia, można kupić już od 80 do 150 zł. Droższe modele, polecane przez specjalistów i odznaczone certyfikatami, to wydatek rzędu kilkuset złotych. Warto zaznaczyć, by nie kupować detektorów tętna płodu z niesprawdzonych źródeł. Takich zakupów należy dokonywać tylko w dobrych sklepach medycznych, które oferują sprzęt wysokiej jakości, sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa i atestowany. Lepiej wydać większą kwotę i mieć detektor tętna płodu na lata (kolejne ciąże), niż zainwestować w urządzenie, które nie pozwoli na wykonanie precyzyjnego i wiarygodnego odsłuchu.

Opracowanie:
Olsztyn, Popiełuszki 15
tel. 89 679 05 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać