Materiał Partnera

Czy warto jeździć samochodem na gaz? Plusy i minusy instalacji LPG

Czy warto jeździć samochodem na gaz? Plusy i minusy instalacji LPG

Bardzo wielu polskich kierowców montuje w swoich samochodach instalację gazową. LPG jest bardzo popularnym sposobem zasilania samochodów, przede wszystkim ze względu na niskie ceny gazu – wybierając gaz zamiast benzyny możemy zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Czy ograniczenie kosztów korzystania z samochodu to jedyna zaleta instalacji LPG? Jakie są jej wady? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Co to jest LPG?

Instalacja LPG pozwala na zasilanie naszego auta gazem. Skrót LPG pochodzi od angielskiej nazwy Liquified Petroleum Gas, która oznacza po prostu płynny gaz naftowy. To właśnie nim zasilane są nasze samochody. Gaz ten to mieszanka propanu i butanu, uwalnianych podczas rafinacji ropy naftowej. Jest łatwopalny i ma działanie znieczulające, dlatego nie należy go wdychać. Warto jednak podkreślić, że taki gaz nie jest trujący, a jego nieprzyjemny zapach jest dodawany w celu zwiększenia możliwości szybkiego wykrycia ewentualnego wycieku.

Zalety samochodów na gaz

Montaż instalacji gazowej w naszym samochodzie przyniesie nam wiele korzyści. Jedną z nich jest z pewnością to, że samochody na gaz emitują znacznie mniej spalin niż pojazdy na ropę czy benzynę. To bardzo ważne z punktu widzenia ekologii – samochody na gaz lepiej wpisują się w aktualne trendy zakładające ograniczenie emisji spalin z pojazdów. Poza tym LPG nie zanieczyszcza instalacji, dzięki czemu sprawia, że jest ona niezwykle trwała. Argumentem, który przekonuje większość kierowców, jest też cena gazu – kosztuje on około 2 złotych za litr, podczas gdy cena litra benzyny przekracza 4,5 zł. Gaz jest zatem ponad dwa razy tańszy. Profesjonalnym montażem instalacji LPG zajmuje się firma Fax PPH s.c. A. Kośmider R. Łąpieś. Jeśli zdecydujemy się na najprostszą instalację gazową, zapłacimy za nią około 1000 złotych. Jednak większą popularnością cieszą się dziś instalacje sekwencyjnego wtrysku, których całkowity koszt to już kilka tysięcy złotych.

Wady instalacji LPG

Obok wielu ważnych zalet instalacja LPG ma kilka istotnych wad. Kierowcy najczęściej skarżą się na to, że do zapłonu LPG trzeba więcej energii, przez co gaz zapala się dłużej, a temperatura spalin robi się bardzo wysoka – większa niż w przypadku benzyny. Zdarzają się też przypadki cofania się płomienia do kolektora, co prowadzi do niewielkiego wybuchu i uszkodzenia tego elementu. Samochody na gaz mają też mniejszą moc niż te, których silniki zasilane są benzyną. Warto też dodać, że nie każdy silnik dobrze sprawdzi się z instalacją LPG. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Andrzej M.
Andrzej M.
04.01.2018
Tu się nie mam nad czym zastanawiać, ja bez wahania wybrałbym jakieś auto z instalacją lpg optima, po tym jak sobie obliczyłem ile kasy mogę zaoszczędzić dzięki temu to nie mam żadnych wątpliwości. Poza tym szykuje się opłata za wjazd do centrum miast a z tego co kojarzę auta z lpg są z tej opłaty zwolnione