Artykuł sponsorowany

Czy warto jeszcze kupić Bitcoin?

Czy warto jeszcze kupić Bitcoin?

Jedną z alternatywnych form inwestycji stanowi z pewnością zakup Bitcoina. Co jakiś czas słyszymy o dużych wzrostach wartości kryptowaluty, co pozwala jego posiadaczom odnieść spektakularne zyski. Czy nadal jednak opłaca się kupić Bitcoin? Z czego wynikają przesłanki dotyczące dalszego wzrostu jego wartości? Czy można powiedzieć, że Bitcoin jest obecnie relatywnie tani? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Historia Bitcoina

Debiut Bitcoina, czyli pierwszej i dotąd najpopularniejszej kryptowaluty miał miejsce w 2009 roku. W przeciwieństwie do tradyjnych walut fiat jego siła nie opiera się na zaufaniu względem emitującego banku centralnego, ale stanowi zapis w dedykowanym systemie kryptograficznym. Mimo iż posiadanie Bitcoina umożliwia dokonywanie płatności, czy wymianę na inne kryptowaluty to jest on obecnie wykorzystywany głównie do celów spekulacyjnych i inwestycyjnych. Pozwala na to duża zmienność kursowo oraz fakt, że długoterminowo Bitcoin cały czas rośnie w siłe.

Przeszło dziesięcioletnia historia Bitcoina jest dowodem na to, że długoterminowa inwestycja w kryptowalutę może przynieść spektakularne zyski. Jeszcze w 2010 roku za 1 BTC kosztował niespełna złotówkę. Systematyczny wzrost zainteresowania kryptowalutą sprawił, że jej cena w 2013 roku przekroczyła 2 tys. złotych. Na przestrzeni kolejnych lat jeszcze bardziej uwidocznił się trend wzrostowy, czego dowodem jest cena Bitcoina z kwietnia 2020 roku, która wynosiła niespełna 20 tys. złotych. Obecnie natomiast 1 BTC kosztuje 180 tys. złotych.

Czy cena Bitcoina nadal będzie rosła?

Wielu ekspertów rynku kryptowalut uważa, że obecnie Bitcoin nadal jest stosunkowo tani, prognozując, że jego cena nadal znacząco wzrośnie. Za przykład może posłużyć prognoza PlanB, czyli popularnego analityka kryptowalut, który uważa, że w grudniu tego roku Bitcoin będzie kosztował w granicach 135 tys. dolarów:

Istnieje również bardziej fundamentalny powód, dla którego widzimy słabość w czerwcu i prawdopodobnie w lipcu. Mój najgorszy scenariusz na 2021 rok (oparty na cenach i on-chain): sierpień>47K, wrzesień>43K, październik>63K, listopad>98K, grudzień>135K".


Z czego wynikają tak optymistyczne prognozy? Wzrost ceny można prognozować poprzez widoczne zwiększenie popytu na Bitcoina. Ze względu na ograniczoną podaż, która wynosi 21 mln "monet", rosnący popyt bezpośrednio wpływa na wzrost wartości kryptowaluty. Wzrost popytu na Bitcoina jest natomiast efektem szumu medialnego, czy inwestycji dokonanych przez znanych i bogatych inwestorów na czele z Elonem Muskiem.

Czy zakup Bitcoina można rozpatrywać jako inwestycję długoterminową?

Obecnie zakup Bitcoina na giełdzie kryptowalut (np. CoinCasso) kojarzy się przede wszystkim ze spekulacją i szybkim zyskiem. Nie wiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że tego typu inwestycja może być również długoterminowa. Wynika to z faktu, że Bitcoin przechowuje wartość, w związku z czym może również pełnić funkcję cyfrowego złota. Dowodem tego jest historyczne ujęcie jego kursu, które pokazuje, że w długoterminowej perspektywie Bitcoin zawsze rośnie. 

Postrzeganie Bitcoina jako długoterminowej inwestycji jest również bezpieczne, co przede wszystkim wynika z faktu, że jego podaż jest ograniczona. Dzięki temu inwestorzy mają pewność, że nikt nie "dodrukuje" wirtualnych pieniędzy, obniżając tym samym ich wartość. Ograniczona liczba Bitcoinów w obiegu oraz adopcja przez ludzi i system finansowy sprawia, że ich wartość powinna się stabilizować i w długim terminie rosnąć.

Zakup Bitcoina to inwestycja, która pozwala przechować wartość oraz uniezależnić się od działań sterowanych politycznie instytucji finansowych. W długoterminowej perspektywie jego cena powinna znacznie wzrosnąć, czego dowodzą liczne prognozy ekspertów od rynku kryptowalut. Dlatego też śmiało można przyjąć, że obecnie Bitcoin nadal jest relatywnie tani i warto kupić nawet niewielką jego część, by cieszyć się z długoterminowych zysków.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz