Artykuł sponsorowany

Czy warto jeść pieczarki?

Czy warto jeść pieczarki?

Przez wiele lat pieczarki były uznawane za ciężkostrawne i niezdrowe. Obecnie trend ten ulega zmianie. Ekologiczne hodowle pieczarek cieszą się rosnącą popularnością. Okazuje się bowiem, że pospolita pieczarka ma sporo właściwości odżywczych. W poniższym artykule dokładnie analizujemy skład tych grzybów, aby wykazać jaki wpływ na zdrowie człowieka ma pieczarka.

Forma przygotowania pieczarek

Na temat jedzenia surowych pieczarek możemy spotkać wiele sprzecznych opinii. Część ekspertów przekonuje, że pieczarki są ciężkostrawne ze względu na chitynę, z której zbudowane są ściany komórek grzyba. Związek ten nie jest trawiony przez żołądek człowieka. Dlatego też osoby o wrażliwym żołądku powinny poddawać pieczarki obróbce termicznej przed spożyciem. Jeszcze niedawno drugim argumentem była obecność agarytyny, co do której istniały podejrzenia o działania toksyczne, mutagenne i rakotwórcze. Ostatnie badania nie potwierdziły jednak tych teorii. Ponadto stwierdzono, że agarytyna rozpada się nie tylko w przypadku zastosowania wysokiej, ale także niskiej temperatury. Zwykłe przechowywanie w lodówce powoduje powolny rozpad tego związku. Zatem teza o rakotwórczym działaniu pieczarek została obalona.

Właściwości pieczarek

Pieczarki w 90-95% składają się z wody. W 100 g grzybów znajdują się zaledwie 3 g węglowodanów, 3 g białka oraz 0,3 g tłuszczu co dobitnie świadczy o ich niskokaloryczności. Pieczarki zawierają błonnik pod postacią tzw. beta-glukanów. Dosyć skutecznie obniżają one poziom „złego” cholesterolu we krwi oraz regulują poziom glukozy. Omawiane grzyby są bogatym źródłem witaminy B (szczególnie B2), B3 (niacyna) i B5 (kwas pantotenowy). Zawierają także kwas foliowy i witaminę B12. Co ciekawe w pieczarkach znajduje się także niewielka ilość witaminy C i D. Za bardzo cenny składnik pieczarek należy uznać lektyny, które posiadają właściwości przeciwnowotworowe. Znajdziemy w nich także przeciwutleniacze oraz tyrozynazę, która chroni DNA przed uszkodzeniami wywołanymi przez związki utleniające. Ponadto pieczarki zawierają ergosterol, który hamuje rozwój komórek raka piersi, a także kwas linolowy oraz polisacharydy.

„Naukowego potwierdzenia doczekała się także teoria o antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym działaniu pieczarek. Udowodniono, że hamują one procesy wzrostu drożdży Candida, a także bakterii E. coli oraz Salmonelli” – podkreśla Mirosław Jachimowicz, właściciel firmy od 1995 roku zajmującej się produkcją pieczarek.

Pieczarki mają także korzystny wpływ na system odpornościowy człowieka. Przyspieszają dojrzewanie tzw. komórek dendrycznych, które biorą udział w reakcjach obronnych organizmu na różnego rodzaju infekcje.

Czy warto jeść pieczarki? Z pewnością powinny one stanowić ważny składnik naszej diety. Te niedoceniane grzyby mają ogromną wartość odżywczą pomagając w ochronie organizmu przed wieloma chorobami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz