Materiał Partnera

Czy warto budować w domu kominek?

Czy warto budować w domu kominek?

Kominek potrafi wpłynąć na atmosferę całego domu. Dzięki niemu można stworzyć wyjątkowy klimat, którego nie jest w stanie oddać żadne inne wyposażenie. Jego obecność jest nieoceniona podczas jesiennych i zimowych wieczorów, kiedy przy blasku ognia można odpocząć po trudach całego dnia. To także możliwość ogrzania się  chłodne dni. Czy warto budować w domu kominek i na co zwrócić uwagę przed jego wyborem?

Jakie są zalety kominka?

Jeszcze kilka lat temu na kominki decydowali się tylko nieliczni. Obecnie jest to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez właścicieli dużych, jak i mniejszych domów. Na ich korzyść przemawiają względy estetyczne – jest to doskonała ozdoba wnętrza. Kominek ma także wiele zalet, które wpływają na fakt, że dom staje się bardziej funkcjonalny. Przede wszystkim jest to dodatkowe źródło ogrzewania. Jeżeli w domu wykorzystujesz ogrzewanie gazowe, to obecność kominka może zdecydowanie wpłynąć na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Jest to także awaryjne rozwiązanie w przypadku usterek instalacji grzewczej. Co ciekawe, nowoczesne kominki mogą być także źródłem ogrzewania całego domu. Wystarczy, że wybierzesz model z płaszczem wodnym, który doprowadzi ogrzany płyn do kaloryferów.

Czy kominek ma jakieś wady? Na to pytanie odpowiada właściciel firmy Niko Kominki Tomasz Janas: Oczywiście, chociażby tą, że musisz cały czas kontrolować ogień i dokładać do niego drewno, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Jednak zalety są znacznie większe i przyznaje to każdy, kto zdecydował się  na to rozwiązanie – dodaje.

Czy kominki można budować tylko w domach?

Pomimo tego że kominki zdecydowanie częściej wybierane są przez właścicieli domów, nie oznacza to, że nie mogą być one wykorzystywane w mieszkaniach. Zwykle jednak nie jest to tradycyjny kominek – ze względu na brak odpowiednich przewodów – a nowoczesny model, w którym stosuje się specjalne paliwo. Biokominki montowane coraz częściej w mieszkaniach są bezpiecznym i ekologicznym rozwiązaniem. W odróżnieniu od tradycyjnych modeli, ich wadą jest brak możliwości wykorzystania kominka jako jedynego źródła ogrzewania.

Decydując się na kominek, warto wybrać firmę oferującą wiele różnych możliwości. Bogatą ofertę prezentuje Niko Kominki Tomasz Janas, która proponuje kominki konwekcyjne, wodne, a także piecyki wolnostojące.

Jakie miejsce na kominek wybrać?

Wybór odpowiedniego miejsca na kominek jest kluczowy. Przede wszystkim musi on znajdować się w pobliżu podłączenia do komina. Poza tym zwróć uwagę, aby w pobliżu nie było przedmiotów łatwopalnych. Ważna będzie także odpowiednia podłoga – raczej nie powinny być to panele. Istotne jest, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, była odpowiednia wentylacja.

Jakie drewno jest odpowiednie do kominka?

Na etapie budowy kominka powinieneś zastanowić się nad wyborem drewna oraz miejsca, w którym będziesz je przechowywał. Pamiętaj, że najlepszym wyborem jest drewno pochodzące z drzew liściastych. Nie zawiera ono zbyt dużej ilości substancji smolistych, które wpływają na ograniczenie drożności przewodów kominowych. Zwróć uwagę, aby drewno było suche – najlepiej, jeżeli wcześniej przechowywane jest przez przynajmniej 10-12 miesięcy, wówczas zdecydowanie lepiej się pali.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz