Czy wanna wolnostojąca jest praktyczna? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania

Czy wanna wolnostojąca jest praktyczna? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania

Wanna wolnostojąca cieszyła się szczególną popularnością w latach 70. i 80. Obecnie znowu zyskuje w oczach klientów. Ten wyjątkowy model można bowiem umieścić w rogu łazienki, przy ścianie a nawet na środku, dzięki czemu pomieszczenie kąpielowe zyskuje wyjątkowy charakter. Zastanawiasz się, czy wanna tego typu jest praktyczna? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania. Dowiedz się, w jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej.

Wanna wolnostojąca – zalety

Jedną z najważniejszych zalet wanny wolnostojącej jest fakt, że mocno przyciąga uwagę, szczególnie w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour czy retro. Jeśli zdecydujemy się na model wykonany z nietypowego materiału, będzie on jeszcze bardziej wyrazisty. W sklepach dostępne są wanny miedziane, kamienne, szklane oraz drewniane.

Dodatkową zaletą wanny wolnostojącej jest możliwość jej kupna w dowolnym kształcie – prostokąta, owalu czy koła. Jeśli zależy nam na dodatkowych udogodnieniach możemy wybrać wannę wolnostojącą z hydromasażem i biczami wodnymi czy wannę z regulowaną wysokością nóżek. Niektóre modele posiadają w komplecie specjalny podnóżek lub półki, które można zdemontować.

Inną zaletą tego modelu jest możliwość przesunięcia wanny w obrębie łazienki i wejścia do niej z każdej strony.

Wanna wolnostojąca – wady

Niestety, chociaż wanny wolnostojące zachwycają swoim wyglądem, mają one sporo wad. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o wysokim koszcie ich montażu (zawierających nie tylko cenę wanny, ale również trudno dostępnej baterii, najlepiej podłogowej).

Wanny wolnostojące nie zmieszczą się w pomieszczeniu o niewielkich wymiarach, dlatego nie sprawdzą się w każdym mieszkaniu. Gościom odwiedzającym łazienkę może również przeszkadzać wanna stojąca na samym jej środku. Kłopotliwe może być utrzymanie czystości pod wanną na nóżkach. Zgromadzony pod meblem kurz trudno będzie umyć. Przy wannie wolnostojącej przybędzie też powierzchni do czyszczenia.

Wadą takiego rozwiązania jest również brak możliwości postawienia kosmetyków na samej wannie. Konieczny jest zakup półki lub szafki, która będzie stać obok mebla.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się wanna wolnostojąca?

Wanny wolnostojące przeznaczone są do dużych łazienek. W mniejszych pomieszczeniach będą niefunkcjonalne i zabiorą sporo miejsca. Najlepiej sprawdzą się w łazience o powierzchni co najmniej 10 metrów kwadratowych.

Idealnym rozwiązaniem zaś będzie wanna umieszczona w dużym salonie kąpielowym przekraczającym 15 metrów kwadratowych. Tak duża powierzchnia umożliwi postawienie wanny nawet w centrum bez obawy o to, że utrudnimy dostęp do pozostałego wyposażenia.

Wanna wolnostojąca świetnie nadaje się również do łazienek połączonych z sypialnią, które obecnie zyskują na popularności. Dzięki temu wanna urasta do rangi dekoracyjnego mebla, który idealnie współgra z pozostałymi elementami dekoracyjnymi.

Ile kosztuje wanna wolnostojąca?

Koszt wanny wolnostojącej o standardowym kształcie to wydatek około 2000-3000 złotych. Jeśli chcielibyśmy kupić wannę nietypową – trójkątną lub asymetryczną – cena wzrośnie. Do tej kwoty powinniśmy doliczyć koszt zestawu nóżek, na których postawimy wannę i baterii wolnostojącej. Nóżki do wanny wolnostojącej mogą mieć różny kształt i być wykonane z żeliwa, drewna lub dowolnego materiału. Od tego też będzie zależeć ich cena. Za baterię do wanny wolnostojącej, która powinna być przymocowana do podłoża, zapłacimy około 1000 złotych.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz