Materiał Partnera

Czy twojej firmie opłaca się outsourcing usług księgowych?

Czy twojej firmie opłaca się outsourcing usług księgowych?

Jak wykazują badania statystyczne, ponad połowa firm w Polsce korzysta z jakiejś formy outsourcingu usług administracyjnych. Czasem jest to pełen pakiet łączący księgowość, usługi prawnicze, a nawet obsługa biurowa, a czasem dana firma korzysta tylko z jednej z tych usług zewnętrznych. Zlecanie obsługi księgowej czy prawnej podmiotom zewnętrznym jest najbardziej popularne wśród małych i średnich  firm.

Kiedy może nam być potrzebna obsługa księgowa?

Podstawą w prowadzeniu działalności jest optymalizacja kosztów, dlatego podejmując decyzję o sposobie prowadzenia księgowości firmy musimy wziąć pod uwagę zarówno koszt każdego z dostępnych rozwiązań, jak i potencjalne korzyści. Księgowość w firmie prowadzić trzeba, bo jest to wymagane przepisami, pytanie tylko czy robić to samemu, zatrudnić księgową na etacie, czy nawiązać współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym? O ile samodzielne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jest możliwe jeśli nasza firma jest jednoosobowa i nie wystawiamy zbyt wielu faktur miesięcznie, to już sprawa komplikuje się, gdy kogoś zatrudniamy, albo gdy nasze działania są dość intensywne zarówno w sferze przychodów, jak i wydatków. Przepisy dotyczące prowadzenia księgowości, podatków, ulg podatkowych i tym podobnych są na tyle skomplikowane, że prędzej czy później możemy potrzebować pomocy. A wielu przedsiębiorców już od początku, od rozpoczęcia działalności gospodarczej i rejestracji firmy korzysta z pomocy zewnętrznej.

Oczekiwania wobec biur rachunkowych i podatkowych

Biura rachunkowe wspierają swoich klientów nie tylko w samych rachunkach. W ofercie większości z nich są też takie usługi jak:

  • sporządzanie i składanie deklaracji podatkowych w imieniu klienta;
  • reprezentowanie klienta przed ZUSem i Urzędem Skarbowym;
  • sporządzanie deklaracji ZUS i PIT;
  • obsługa kadrowo-płacowa – sporządzanie list płac, prowadzenie akt osobowych, przygotowywanie umów.
Do tego dochodzi doradztwo zarówno przy rejestracji firmy, jak i w trakcie jej prowadzenia, w zakresie wciąż zmieniających się przepisów podatkowych, prawa pracy i dotyczących przedsiębiorców. Oczywiście możesz się zastanawiać, czy w takim razie nie lepiej byłoby zatrudnić na stałe osobę zajmującą się księgowością w twojej firmie. Taka praktyka jednak ma sens, jeśli prowadzisz naprawdę dużą firmę, z własnym działem księgowym. Przy średnich firmach bardziej korzystne jest nawiązanie współpracy z Biurem Rachunkowym „Łebski Daniel” z Warszawy, prowadzonym przez Daniela Stuligłowę, i zatrudnianiu ludzi, którzy pomogą w rozwoju podstawowej działalności firmy. Co najważniejsze, zatrudnienie zewnętrznego biura rachunkowego zapewnia najwyższą jakość obsługi, ponieważ współpracujesz wtedy z osobami, które dysponują dużym doświadczeniem, nieraz w bardzo różnych, nietypowych sytuacjach i stale doskonalą swoją wiedzę i umiejętności. Jeśli stawiasz na jakość usługi, outsourcing zdecydowanie jest dla ciebie.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz