Materiał Partnera

Czy twoje dziecko powinno nosić w domu kapcie?

Czy twoje dziecko powinno nosić w domu kapcie?

Czy warto, aby dziecko nosiło w domu kapcie? Okazuje się, że to proste z pozoru pytanie, ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników i odpowiedź wcale nie jest taka jednoznaczna. Co ciekawe różne zdania mają również ortopedzi i inni specjaliści. Postaramy się zebrać w jednym miejscu najczęstsze wątpliwości dotyczące noszenia przez dzieci kapci.

Argumenty za

Kapcie dla dzieci to przede wszystkim ochrona – obuwie zapewni amortyzację na twardych nawierzchniach takich jak panele. Kapcie z antypoślizgową podeszwą będą zapobiegać ślizganiu się – dla wyjątkowo rozbrykanych dzieci skarpetki antypoślizgowe mogą być niewystarczające. Domowe obuwie zapewniają też stopom ciepło. Warto o nich pomyśleć szczególnie wtedy, gdy w mieszkaniu jest dużo odsłoniętych powierzchni bez ogrzewania podłogowego lub wtedy, gdy dziecko szybko marznie w stopy.

Noszenie kapci w domu jest również dobrą wprawą przed pójściem do przedszkola. Tam bowiem będzie to od niego wymagane, warto więc, aby dziecko nauczyło się tego nawyku wcześniej.

Warto pamiętać o tym, że wysokiej jakości kapcie dla dzieci, np. producenta obuwia Nazo s.c. PPHU, są wykonane z dobrych, przewiewnych materiałów, tak więc małe stopy nie będą się pocić. Dodatkową zaletą kapci od tego producenta jest certyfikat “Zdrowa stopa”, który jest przyznawany obuwiu zabezpieczającemu prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stóp dziecka. Kapcie z tym certyfikatem profilują stopę, podnoszą łuk i przytrzymują kostkę.

Argumenty przeciw

Wielu specjalistów uważa, że dzieci powinny chodzić jak najczęściej boso. Przyczynia się to do prawidłowego rozwoju stóp i minimalizuje ryzyko ich wad.

Kolejnym argumentem przeciw jest wysoka cena niektórych rodzajów kapci, zwłaszcza skórzanych. Jednak niektórzy producenci, tacy jak Nazo s.c. PPHU, udowadniają, że wraz z dobrą jakością nie musi iść w parze wysoka cena. Wychodzą naprzeciw potrzebom rodziców i tworzą całą gamę kapci tekstylnych, które posiadają wszystkie właściwości kapci skórzanych. Dlatego na potrzeby domowe warto kupić kapcie materiałowe dobrej jakości.

Kiedy kupić dziecku pierwsze kapcie?

Pierwsze kapcie można kupić już wtedy, gdy dziecko stawia pierwsze kroki, czyli około 1 roku - 1.5 roku życia. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie kapcie w bardzo małych rozmiarach, które zostały tak skonstruowane, aby wspomóc naukę chodzenia.

Jeśli kapcie, to tylko dobrej jakości i dobrze dopasowane

Kupując obuwie, np. u producenta obuwia dla dzieci Nazo s.c. PPHU, trzeba zadbać o to, żeby było ono odpowiednio dobrane. Ta sama zasada dotyczy również kapci. Powinny być one przede wszystkim:

  • Antypoślizgowe. Zapewni to stabilność przy różnych nawierzchniach.
  • Przewiewne. Dziecko spędzi w nich wiele czasu, tak więc lekka, przewiewna tkanina to podstawa.
  • Dopasowane rozmiarem. W niektórych rodzicach kiełkuje myśl, żeby kupić kapcie trochę większe, żeby były na przyszłość. Niestety dodatkowy luz w obuwiu, to ogromne obciążenie dla małej stopy – dziecko zmienia sposób chodzenia, co może obciążyć kręgosłup i miednicę.

Pamiętaj też, że dziecko nie może nosić obuwia po innych dzieciach, ponieważ może niejako „przejąć” złe nawyki chodzenia, poza tym jest to niehigieniczne.

Opracowanie:
Przemyśl, Czarnieckiego 13
tel. 609 834 800
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz