Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Rozwiewamy wątpliwości

Skuteczność tabletek „dzień po” zależy od tego, ile czasu minęło pomiędzy odbytym stosunkiem płciowym bez zabezpieczenia a przyjęciem pigułki. W przypadku tabletek z lewonorgestrelem wynosi ona 84%, przy czym lek można przyjąć maksymalnie do 72 godzin (3 dni) po współżyciu. Tymczasem efektywność tabletek „dzień po” zawierających octan uliprystalu wynosi prawie 98%. Ten rodzaj pigułek należy przyjąć najpóźniej do 120 godzin (5 dni) po odbytym stosunku seksualnym.
Skuteczność tabletek „dzień po” może zostać zaburzona, jeśli w ciągu 3 godzin od przyjęcia pigułek u kobiety wystąpiły wymioty. Należy wtedy ponownie zgłosić się do lekarza, uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną i niezwłocznie przyjąć następną tabletkę. W takiej nagłej sytuacji można zamówić lek bez wychodzenia z domu, np. za pośrednictwem tej strony: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/.
Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna?
Tabletki „dzień po” są dostępne na receptę i można je stosować jedynie w uzasadnionych i nagłych przypadkach. Poza sytuacją, kiedy doszło do wymiotów, kobieta nie powinna przyjmować więcej niż jedna pigułka w ciągu jednego cyklu menstruacyjnego. Jak każdy lek, także antykoncepcja awaryjna może powodować działania niepożądane. Należą do nich np.:
ból głowy, podbrzusza, miednicy, mięśni lub pleców,
nudności,
wahania nastroju,
wrażliwość piersi,
uczucie zmęczenia.
zawroty głowy.
Czy tabletka „dzień po” opóźnia okres?
Niektóre z pacjentek stosujących antykoncepcję awaryjną zgłaszały niepożądane takie jak bolesne miesiączkowanie oraz nieregularne krwawienia śródcykliczne. Czy tabletka „dzień po” opóźnia okres? Jeśli pigułka zostanie zastosowana zgodnie z zaleceniem lekarza, nie powinna ona wpłynąć na cykl miesiączkowy. Dopiero gdy kobieta zastosuje więcej niż 1 tabletkę „po”, może wzrosnąć u niej ryzyko wystąpienia zaburzeń cyklu miesiączkowego, w tym także opóźnienia okresu.
Tabletka „dzień po” a test ciążowy — kiedy go wykonać?
Celem potwierdzenia skuteczności tabletek „dzień po” wykonuje się test ciążowy. Kiedy jest odpowiednia pora na jego zrobienie? Warto z tym odczekać do około 2 tygodni po odbytym stosunku seksualnym, wtedy wynik będzie wiarygodny. Wynika to z faktu, że wcześniej istnieje ryzyko uzyskania wyniku fałszywie ujemnego (test ciążowy wskaże brak ciąży, mimo że kobieta zaszła w ciążę).
Tabletka „dzień po” a tabletki antykoncepcyjne
Tabletki „dzień po” w Polsce są dostępne za okazaniem recepty, tak samo, jak tabletki antykoncepcyjne. Czym różnią się te dwie metody zapobiegania ciąży? Antykoncepcję awaryjną stosuje się jednorazowo i w sytuacjach nagłych, takich jak np.:
odbycie niezabezpieczonego stosunku płciowego (w tym wynikającego z gwałtu),
przypadkowe pominięcie tabletki antykoncepcyjnej,
pęknięcie prezerwatywy.
Zawarte w tabletkach „dzień po” substancje czynne uniemożliwiają zajście procesu zapłodnienia. Tymczasem antykoncepcję hormonalną stosuje się długotrwale — kobieta może przyjmować tabletki antykoncepcyjne przez wiele lat, zawarte w nich syntetyczne hormony hamują owulację i w ten sposób zapobiegają zapłodnieniu.