Artykuł sponsorowany

Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Rozwiewamy wątpliwości

Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Rozwiewamy wątpliwości

Skuteczność tabletek „dzień po” zależy od tego, ile czasu minęło pomiędzy odbytym stosunkiem płciowym bez zabezpieczenia a przyjęciem pigułki. W przypadku tabletek z lewonorgestrelem wynosi ona 84%, przy czym lek można przyjąć maksymalnie do 72 godzin (3 dni) po współżyciu. Tymczasem efektywność tabletek „dzień po” zawierających octan uliprystalu wynosi prawie 98%. Ten rodzaj pigułek należy przyjąć najpóźniej do 120 godzin (5 dni) po odbytym stosunku seksualnym.

Skuteczność tabletek „dzień po” może zostać zaburzona, jeśli w ciągu 3 godzin od przyjęcia pigułek u kobiety wystąpiły wymioty. Należy wtedy ponownie zgłosić się do lekarza, uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną i niezwłocznie przyjąć następną tabletkę. W takiej nagłej sytuacji można zamówić lek bez wychodzenia z domu, np. za pośrednictwem tej strony: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/.

Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna?

Tabletki „dzień po” są dostępne na receptę i można je stosować jedynie w uzasadnionych i nagłych przypadkach. Poza sytuacją, kiedy doszło do wymiotów, kobieta nie powinna przyjmować więcej niż jedna pigułka w ciągu jednego cyklu menstruacyjnego. Jak każdy lek, także antykoncepcja awaryjna może powodować działania niepożądane. Należą do nich np.:

  • ból głowy, podbrzusza, miednicy, mięśni lub pleców,

  • nudności,

  • wahania nastroju,

  • wrażliwość piersi,

  • uczucie zmęczenia.

  • zawroty głowy.

Czy tabletka „dzień po” opóźnia okres?

Niektóre z pacjentek stosujących antykoncepcję awaryjną zgłaszały niepożądane takie jak bolesne miesiączkowanie oraz nieregularne krwawienia śródcykliczne. Czy tabletka „dzień po” opóźnia okres? Jeśli pigułka zostanie zastosowana zgodnie z zaleceniem lekarza, nie powinna ona wpłynąć na cykl miesiączkowy. Dopiero gdy kobieta zastosuje więcej niż 1 tabletkę „po”, może wzrosnąć u niej ryzyko wystąpienia zaburzeń cyklu miesiączkowego, w tym także opóźnienia okresu.

Tabletka „dzień po” a test ciążowy — kiedy go wykonać?

Celem potwierdzenia skuteczności tabletek „dzień po” wykonuje się test ciążowy. Kiedy jest odpowiednia pora na jego zrobienie? Warto z tym odczekać do około 2 tygodni po odbytym stosunku seksualnym, wtedy wynik będzie wiarygodny. Wynika to z faktu, że wcześniej istnieje ryzyko uzyskania wyniku fałszywie ujemnego (test ciążowy wskaże brak ciąży, mimo że kobieta zaszła w ciążę).

Tabletka „dzień po” a tabletki antykoncepcyjne

Tabletki „dzień po” w Polsce są dostępne za okazaniem recepty, tak samo, jak tabletki antykoncepcyjne. Czym różnią się te dwie metody zapobiegania ciąży? Antykoncepcję awaryjną stosuje się jednorazowo i w sytuacjach nagłych, takich jak np.:

  • odbycie niezabezpieczonego stosunku płciowego (w tym wynikającego z gwałtu),

  • przypadkowe pominięcie tabletki antykoncepcyjnej,

  • pęknięcie prezerwatywy.

Zawarte w tabletkach „dzień po” substancje czynne uniemożliwiają zajście procesu zapłodnienia. Tymczasem antykoncepcję hormonalną stosuje się długotrwale — kobieta może przyjmować tabletki antykoncepcyjne przez wiele lat, zawarte w nich syntetyczne hormony hamują owulację i w ten sposób zapobiegają zapłodnieniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz