Artykuł sponsorowany

Czy suszarki do rąk są bezpieczne?

Czy suszarki do rąk są bezpieczne?

Suszarki do rąk są w dzisiejszych czasach bardzo powszechnie używane w toaletach w miejscach publicznych – zetknąć się z nimi można na przykład na dworcach, w kinach, w restauracjach, urzędach. Bez wątpienia są one wygodnym rozwiązaniem, gdyż pozwalają szybko osuszyć ręce po myciu. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do bezpieczeństwa tych urządzeń. Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.

Suszarki do rąk a drobnoustroje

W dobie pandemii koronawirusa jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa zdrowotnego stała się prawidłowa higiena rąk – wynika to z faktu, że ze skóry dłoni zainfekowanej osoby wirusy mogą przenosić się na powierzchnie często dotykane (np. klamki, przyciski windy) i tym sposobem przenosić się na inne osoby. Ale higiena dłoni to nie tylko mycie, ale również prawidłowe suszenie. I właśnie kwestii suszenia dłoni dotyczyło badanie prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Leeds, którzy w kilku szpitalnych łazienkach w różnych miastach sprawdzili ilość bakterii żyjących na różnych powierzchniach. Badania jednoznacznie wykazały, że wielokrotnie więcej drobnoustrojów znajdowało się w łazienkach z suszarkami do rąk. Czy to oznacza, że stanowią one zagrożenie dla zdrowia?

Suszarki do rąk? Tylko po porządnym myciu.

Wbrew pozorom, to nie suszarki stanowią przyczynę takiego stanu rzeczy, lecz niedostatek higieny. Mianowicie - niedokładne, powierzchowne mycie, bez użycia ciepłej wody i mydła, które nie pozwala pozbyć się drobnoustrojów. Jak wyjaśniają przedstawiciel firmy Linea Trade - jeśli zaledwie zwilżona dłoń zostanie podsunięta pod suszarkę, silny strumień powietrza zdmuchnie żyjące na niej bakterie i wirusy, roznosząc je po całym pomieszczeniu. Do tego dochodzi niewłaściwe korzystanie z suszarek, np. dotykanie ich obudowy (jeśli uruchamiają się automatycznie) lub obsługiwanie przy pomocy mokrych dłoni. Wszystko to prowadzi do zwiększania ryzyka roznoszenia chorób w łazience.

Jak poprawić bezpieczeństwo?

Jak widać, poziom bezpieczeństwa suszarek do rąk jest uzależniony przede wszystkim od sposobu ich użytkowania – urządzenia same w sobie nie stanowią niebezpieczeństwa? Co zatem można zrobić, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów. Poza myciem rąk zgodnie z zaleceniami, warto dbać o czystość samej suszarki i regularnie dezynfekować jej powierzchnię, szczególnie w miejscach, gdzie zazwyczaj dochodzi do kontaktu z dłońmi, przede wszystkim przy wylocie powietrza oraz – jeśli suszarka jest uruchamiana ręcznie – na przycisku włączającym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz