Artykuł sponsorowany

Czy sól o obniżonej zawartości sodu to dobra alternatywa dla soli kuchennej?

Czy sól o obniżonej zawartości sodu to dobra alternatywa dla soli kuchennej?
Wielu osobom trudno wyobrazić sobie dania bez soli. Ta charakterystyczna przyprawa nadaje słony smak, jednak w nadmiarze jest niezdrowa i przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia czy nawet raka żołądka. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość sodu, który w nadmiarze wykazuje negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jak zatem w bezpieczny sposób zadbać o doskonały smak przygotowanych potraw?

Zbyt dużo sodu sporym problemem

Sód to jeden z podstawowych pierwiastków wchodzących w skład soli kuchennej. Jej wartości odżywcze mogą być z tego względu przyczyną pojawiania się kłopotliwych dolegliwości. Nadmiar sodu w diecie prowadzi bowiem przede wszystkim do rozwoju nadciśnienia tętniczego, co wykazały rozległe badania prowadzone w krajach o zwiększonym i obniżonym zużyciu tego pierwiastka w potrawach. Nadciśnienie to jednak tylko jedno ze schorzeń, które pojawia się w momencie, gdy człowiek dostarcza organizmowi zbyt dużą ilość sodu. Warto przy tym pamiętać, że dzieje się tak najczęściej ze względu na obfite przyprawianie spożywanych pokarmów zwykłą solą kuchenną.

To właśnie ona odpowiada w większości przypadków za zbyt wysoki poziom sodu w diecie. Choć występuje naturalnie w owocach i warzywach, to nawet przy sporym ich spożyciu trudno uzyskać wartości, jakie występują w przypadku wykorzystywania soli kuchennej do przyprawiania jedzenia. Nadmiar sodu może być również jedną z przyczyn występowania raka żołądka, a spowodowane nim nadciśnienie tętnicze prowadzi do wyróżniających się sporą śmiertelnością udarów mózgu oraz zawałów mięśnia sercowego. Z tego względu warto postawić na sól o obniżonej zawartości sodu (zwaną popularnie solą niskosodową lub solą sodowo-potasową), która proponowana jest przez renomowanych producentów. Czym dokładnie się wyróżnia i o czym należy pamiętać przy jej spożyciu?

Nietypowa sól

Wykorzystywana w większości polskich gospodarstw domowych sól kuchenna to przyprawa bardzo uniwersalna i stosowana do nadawania słonego posmaku wielu potrawom. Wysoka zawartość sodu to jednak poważny problem, dlatego stworzono produkt spożywczy z powodzeniem zastępujący tradycyjną sól kuchenną. To proponowana przez firmę Manavita sól o obniżonej zawartości sodu, w której problematyczny pierwiastek występuje w ilościach obniżonych o około 30% w porównaniu do klasycznego wariantu białej przyprawy. Tak niska zawartość sodu daje możliwość jej stosowania nawet w sporych ilościach, co wpływa na smak przyprawianych dań dokładnie tak samo, jak klasyczna sól kuchenna.

Obniżoną zawartość tego pierwiastka uzyskuje się poprzez zastąpienie go wykazującym zdrowotne działanie potasem. Wpływa on pozytywnie na funkcjonowanie człowieka poprzez regulację ciśnienia krwi, a jego dodatkowym atutem jest dobre działanie na gospodarkę wodną organizmu. Co ciekawe, sól sól sodowo-potasowa pochodząca od sprawdzonego producenta zawiera także szereg dodatkowych składników, które wpływają na jej prozdrowotny charakter. To niezwykle ważny jod oraz magnez. Dzięki nim można skutecznie zmniejszyć ryzyko zawału serca czy np. chorób wieńcowych, dlatego taka sól jest doskonałą alternatywą dla klasycznego wariantu białej przyprawy.

Interesujące smaki soli

Dzięki modyfikacji składu sól o obniżonej zawartości sodu występuje również w wariantach smakowych. Słona przyprawa oferowana przez dobrego producenta proponowana jest dodatkowo w wersji m.in. z ziołami: bazylią, oregano, tymiankiem, lubczykiem, cząbrem czy charakterystycznymi dla kuchni polskiej majerankiem, pietruszką oraz koprem. Takie rozwiązanie sprawia, że sól staje się uniwersalną przyprawą, która nadaje potrawom doskonały, charakterystyczny smak. Sporym zainteresowaniem cieszą się również sole smakowe czosnkowe czy paprykowe. Ich zastosowanie pozwala znacząco uprościć kluczowy etap przygotowywania dań – ich przyprawianie.

Sól sól sodowo-potasowa to zatem doskonała alternatywa dla klasycznej soli kuchennej. Jej stosowanie nie obciąża organizmu w takim stopniu, jak w przypadku nadmiernego spożycia sodu. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe elementy znajdujące się w składzie – to bowiem bardzo ważne pierwiastki, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup soli niskosodowej w ofercie renomowanego producenta, który proponuje ją również w wariancie smakowym. Powinna ona stanowić podstawowy element w każdej kuchni, w której zdrowie stawiane jest na pierwszym miejscu. Z tego względu wykorzystuje się sól o obniżonej zawartości sodu także w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych, gdzie jej rozmaite warianty nadają potrawom wyjątkowy smak przy jednoczesnym zachowaniu ograniczonej ilości sodu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz