Materiał Partnera

Czy soczewki kontaktowe są lepsze od okularów?

Czy soczewki kontaktowe są lepsze od okularów?

Są osoby, które nie lubią noszenia okularów, uważają, że je to oszpeca. Dla nich wspaniałym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. Dzięki nim wada wzroku jest niewidoczna, są też bardzo wygodne. Cenią je bardzo sportowcy, bo umożliwiają im one bezproblemowe uprawianie wielu dyscyplin sportu. Co istotne – soczewki nie ograniczają pola widzenia tak jak klasyczne okulary.

Same zalety

Okulary wystawione są codziennie na wiele czynników zewnętrznych: pot, wiatr, ciepło i w wyniku ich działania mogą zsuwać się ze skóry, zaparowują, łatwo mogą ulec strąceniu. Przy małych dzieciach, które uwielbiają ściągać okulary z nosa, soczewki także wydają się bardziej komfortową propozycją. Osoby mające wadę kilku dioptrii potwierdzają także, że soczewki dają lepsze widzenie peryferyjne i znacznie mniej zniekształcają obraz w porównaniu z okularami. Ponadto obraz ten jest dobrej jakości, podczas kiedy okulary, z uwagi na rodzaj refrakcji, zmieniają wielkość postrzeganych rzeczy.

W sporcie soczewki kontaktowe są rzeczywiście niezastąpione, umożliwiają założenie maski podczas szermierki czy podczas nurkowania, dają komfort szerokiego kąta widzenia, co jest niezbędne przy takich grach zespołowych jak siatkówka czy koszykówka. Lepiej się widzi przestrzennie i można właściwie ocenić odległość, co zmniejsza także ryzyko narażenia na urazy. Soczewki dają po prostu wspaniałą wolność każdemu, kto prowadzi aktywny tryb życia. Możesz je nabyć w Pro-Oko Salonie optycznym w Bydgoszczy.

Również podczas jazdy rowerem, skuterem czy motorem używanie soczewek jest znacznie wygodniejsze, do okularów nie pasują wszystkie kaski, przy soczewkach zachowujemy zatem swobodny dostęp do każdego sprzętu.

Pielęgnacja soczewek

Argumentem przemawiającym przeciw soczewkom może być konieczność ich czyszczenia, co wydaje się czasochłonne. Dla osób, które nie mają czasu lub nie chcą tego robić stworzono komfortowe soczewki jednodniowe, które po użytkowaniu po prostu się wyrzuca i problem znika. Dla osób mających więcej cierpliwości są soczewki roczne, kwartalne, miesięczne i dwutygodniowe, które należy czyścić codziennie.

Podstawowe czynności

Myjemy ręce antybakteryjnym mydłem. Po wyjęciu soczewki z oka aplikujemy na nią kilka kropli płynu do pielęgnacji, następnie trzeba ją pocierać delikatnie palcem wskazującym w górę i w dół, ale nie wykonywać żadnych ruchów okrężnych, bo może to spowodować uszkodzenie. Potem odwracamy ją na drugą stronę i powtarzamy ten sam ruch. Pamiętajmy, by nie pocierać soczewki paznokciami.

Następnie płuczemy soczewką z dwóch stron w płynie do czyszczenia soczewek, by nie pozostały żadne ślady. Są dostępne także płyny z formułą bez pocierania (no rub), wtedy soczewkę jedynie się płucze. Wkładamy soczewki kontaktowe do pojemnika napełnionego płynem, tak by były całkowicie zanurzone. Przed powtórnym założeniem soczewka powinna przynajmniej cztery godziny przebywać w pojemniku, dlatego najlepszą opcją jest zdejmowanie soczewek i dezynfekcja bezpośrednio przed położeniem się do łóżka.

Codziennie po założeniu soczewek płuczemy pojemniczek na soczewki w świeżym płynie i pozostawiamy do wyschnięcia. Do czyszczenia pojemnika nie wolno używać zwykłej wody z kranu, soczewki także płuczemy tylko przeznaczonym do tego preparatem. Bardzo ważne jest, by soczewek nie używać dłużej niż zaleca to producent produktu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz