Artykuł sponsorowany

Czy pracodawca może wykorzystać badanie wariografem podczas rekrutacji? Firma Pikes

Czy pracodawca może wykorzystać badanie wariografem podczas rekrutacji? Firma Pikes

Wbrew pozorom badania wariografem nie występują jedynie w kinie. Niektórzy pracodawcy decydują się na poddanie swoich pracowników i kandydatów takiemu procesowi. Warszawska firma Pikes specjalizuje się w wykonywaniu badań wariografem, a swoją ofertę kieruje przede wszystkim do właścicieli firm, którzy chcą upewnić się w prawdomówności współpracowników.

W jakich branżach przyda się badanie wariografem?

Pracodawcy, którzy decydują się na badania wariografem swoich pracowników lub kandydatów to najczęściej duże przedsiębiorstwa. Zwykle filarem ich działalności są ważne lub ryzykowne obszary, gdzie wyjątkowo istotna jest lojalność, prawdomówność, czy też brak uzależnień lub popełnionych wykroczeń, które można ukryć.

Branże, w których firmy korzystają z badania wariografem wobec swoich pracowników to między innymi:

  • ubezpieczenia;

  • finanse;

  • instytucje państwowe w tym: policja, Żandarmeria Wojskowa, Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna, ABW, CBA;

  • zarządzanie cennym mieniem.

Jakich informacji o pracowniku może dostarczyć badanie wariografem?

Z badań statystycznych wynika, że nawet około 60% kandydatów do pracy kłamie podczas rozmów rekrutacyjnych. Na mniej odpowiedzialnych stanowiskach, naciągnięcie swoich umiejętności może nie wpłynąć na jakość pracy. Jednak w przypadku ważnych funkcji, niewykryte odpowiednio wcześnie kłamstwo, może skutkować dużymi zaniedbaniami i konsekwencjami.

Dodaje jeden z pracowników agencji Pikes, specjalizującej się w badaniach wariografem.

Z tego powodu ważne instytucje państwowe wykorzystują badania wariografem podczas rekrutacji kandydata. Cały proces może na początku skłonić do odkrycia prawdy, a w innym przypadku pomoże utwierdzić w przekonaniu, że kandydat jest prawdomówny i nie ma podstaw do zarzutów w jego stronę.

Dzięki badaniu wariografem można sprawdzić między innymi:

  • czy kandydat zmaga się z uzależnieniami;

  • czy wykazuje ryzykowne zachowania;

  • czy dopuścił się przestępstwa lub nieodpowiedniego zachowania w poprzednim miejscu pracy.

Co warto wyjaśnić pracownikom lub kandydatom przed badaniem?

Przed rozpoczęciem badań wariografem kandydatów do pracy lub pracowników konieczne jest wyjaśnienie im kilku istotnych kwestii. Podstawową jest dobrowolność poddania się badaniu wykrywaczem kłamstw. Pracodawca nie ma mocy prawnej, by zmusić kogokolwiek do udziału w takim procesie.

Dodatkowo warto wytłumaczyć, jaki jest cel procesu, jak będzie przebiegało badanie, jakie będą jego konsekwencje, czy też korzyści dla całej firmy oraz w jaki sposób można się do niego przygotować.

Opracowanie:
Warszawa, al. Niepodległości 159 lok. 119
tel. 602 200 276
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz