Materiał Partnera

Czy pies może mieć alergię? Jak rozpoznać objawy? Poradnik

Czy pies może mieć alergię? Jak rozpoznać objawy? Poradnik

Alergia u psa to problem, z którym na szczęście można poradzić sobie w gabinecie weterynaryjnym. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy i co może wywoływać reakcje alergiczną, żeby w razie czego móc szybko zareagować. Jakie alergie najczęściej występują u czworonogów? W jaki sposób się je leczy? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w naszym artykule.

Objawy alergii u czworonoga

Nie tylko ludzie cierpią na alergie. Występują one także u zwierząt. Dlatego posiadacze psów i kotów powinni wiedzieć, jak można rozpoznać, że z futrzakiem dzieje się coś niedobrego. Jednym z najczęściej występujących typów alergii u psów są alergie pokarmowe. Liczba zwierząt cierpiących na tego rodzaju alergie nieustannie rośnie. Alergia u zwierząt to po prostu reakcja układu odpornościowego na spożycie jakiegoś konkretnego składnika. Objawy alergii pokarmowych u psów mogą być różne – od świądu i bąbli na skórze, przez różnego rodzaju strupy i nadżerki, zaburzenia jelitowe, aż po wstrząs anafilaktyczny. Alergia pokarmowa częściej występuje u zwierząt cierpiących na niewydolność trzustki. Badania związane z podejrzeniami alergii u psa przeprowadzą dla nas pracownicy firmy Eveta Weterynarz Przychodnia weterynaryjna.

Na co zwierzęta najczęściej mają alergie?

Jest pewna lista składników, które wyjątkowo często wywołują u czworonogów reakcję alergiczną. Takim składnikiem jest między innymi wołowina – uczulonych jest na nią nawet 48% psów – mleko, jaja, tuńczyk i dorsz, białka glutenowe, soja, ryż, ziemniaki i pomidory. Dlatego warto obserwować, jak reaguje nasz pies na spożycie tych składników. To, czy pies będzie miał alergię, nie zależy od jego płci, rasy ani wieku. Alergia może się ujawnić właściwie u każdego psa, w każdym wieku. Trzeba jednak przyznać, że różnego rodzaju alergie skórne częściej występują u młodych, kilkumiesięcznych psiaków.

Sposoby na postawienie diagnozy

Dobra diagnoza jest bardzo istotna w leczeniu alergii, dlatego warto wybrać gabinet weterynaryjny, w którym takie badania robi się na co dzień. Sposobów na rozpoznanie alergii u psa jest kilka.  Jednym z nich jest dieta eliminacyjna – wykluczamy z jadłospisu zwierzaka różne produkty i sprawdzamy, czy objawy ustąpią. Do postawienia diagnozy często niezbędna jest też biopsja skóry, ocena rozmazu krwi, a także testy na IgE. Znalezienie uczulających zwierzaka produktów jest bardzo ważne, bo tak naprawdę jedyny sposób na pozbycie się szkodliwych objawów to wyeliminowanie alergenów z diety.

Opracowanie:
Wrocław, kard. Ledóchowskiego 9 lok. 2
tel. 71 321 25 47
Oceń artykuł (4)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz