Artykuł sponsorowany

Czy osoba zarządzająca nieruchomością musi posiadać licencję?

Czy osoba zarządzająca nieruchomością musi posiadać licencję?

Zarządzanie nieruchomością to odpowiedzialne zajęcie, które łączy w sobie nie tylko administrację całego budynku, ale również dbanie o finansowy stan nieruchomości. Z tego też powodu nie każdy może zostać zarządcą nieruchomości. Na tym stanowisku szczególnie wymagane są specjalne, często dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia, które pozwalają na odpowiedzialne gospodarowanie obiektem budowlanym. Na czym polega praca zarządcy i czy musi on posiadać odpowiednią licencję? Sprawdź.

Kim jest zarządca nieruchomości?

Zarządca nieruchomości to osoba odpowiedzialna za prowadzenie i dbanie o obiekt budowlany. Działa on z umocowania właściciela obiektu i na jego polecenie wykonuje szereg czynności i działań w taki sposób, aby nieruchomość pozostała w stanie przynajmniej nie gorszym niż przy zawieraniu umowy.

– Wśród cech, które powinny opisywać dobrego zarządcę często wymienia się sumienność, odpowiedzialność, znajomość przepisów prawa budowlanego i mieszkalnego, uczciwość i rzetelność. W zgodzie z zapisami ustawy zarządca powinien (nie jest to obowiązek) posiadać stosowną licencję federacji – wyjaśnia ekspert z firmy NAI Estate Fellows. Niewymaganie takiej licencji jest jednak częstą praktyką na rynku nieruchomości. Właściciele nierzadko bardziej cenią sobie bogate doświadczenie zarządcy. W takich przypadkach wystarczające jest opłacenie odpowiednich składek ubezpieczeniowych i podpisanie umowy z klientem.

Oznacza to, że posiadanie licencji zarządcy nieruchomości nie jest konieczne, aby dostać pracę w tej branży. Może jednak wpłynąć na jej znalezienie i podjęcie współpracy z potencjalnym właścicielem.

Licencja zarządcy – czym jest?

Sprawy licencji zarządcy nieruchomości reguluje Federacja Porozumienia Polskiego Rynku Nieruchomości. Jest to dokument, który pełni funkcję potwierdzenia kompetencji zarządcy nieruchomości. Aby uzyskać licencję, należy spełnić kilka warunków:

  • posiadać wykształcenie średnie,
  • ukończyć akredytowany przez Federację kurs zarządcy,
  • zdać egzamin licencyjny.

Świadczenie usług kompleksowego zarządzania nieruchomościami komercyjnymi to zadanie, które wymaga ogromnej wiedzy, kompetencji i znajomości branży nieruchomości i jej pochodnych. Wraz z rosnącą liczbą chętnych zainteresowanych tą profesją, rośnie świadomość pracodawców, którzy częściej decydują się na współpracę z zarządcami, którzy posiadają licencję zarządcy nieruchomości. Jest ona traktowana jako potwierdzenie zaangażowania osoby i wysiłek włożony w pracę, którą wykonuje.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz