Artykuł sponsorowany

Czy opłaca się regenerować alternatory i rozruszniki samochodowe?

Czy opłaca się regenerować alternatory i rozruszniki samochodowe?

Zarówno alternatory, jak i rozruszniki, to bardzo ważne części w silnikach spalinowych zamontowanych w większości samochodów osobowych, dostawczych i wielu innych pojazdów. Ich uszkodzenie najczęściej skutkuje całkowitym unieruchomieniem auta, co wymusza wymianę podzespołu. Warto rozważyć jego regenerację – czy jednak ten proces jest w pełni bezpieczny i daje zamierzone rezultaty?

Bez rozrusznika ani rusz

Sprawny rozrusznik daje możliwość uruchomienia pojazdu nawet w niesprzyjających warunkach. To właśnie dzięki niemu wał korbowy zaczyna pracować z właściwą prędkością obrotową, co jest podstawą działania silnika spalinowego. Rozruszniki są narażone na spore obciążenia, a ich eksploatacja prowadzi nierzadko do kłopotliwych uszkodzeń. Problemy z uruchomieniem samochodu lub nawet brak takiej możliwości to najczęściej sygnał uszkodzonego podzespołu. Koszt jego zakupu może być obciążający dla portfela kierowcy, dlatego wielu właścicieli aut decyduje się na regenerację rozrusznika.

Usługi tego typu świadczone są przez firmę Auto-Starter, która zajmuje się także sprzedażą nowych rozruszników oraz alternatorów. To również dobre rozwiązanie, jednak w przypadku regeneracji można ograniczyć koszty i uzyskać praktycznie ten sam rezultat. Należy jednak pamiętać, że naprawa rozrusznika nie jest czynnością prostą. To złożony, wieloetapowy proces, do przeprowadzenia którego konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu w postaci chociażby stołu probierczego. Jak dokładnie przebiega regeneracja i czy na pewno jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Profesjonalnie zregenerowane rozruszniki i alternatory

Warto wspomnieć także o alternatorach, które obok rozruszników są jednym z najważniejszych elementów silników spalinowych. Energia mechaniczna wytwarzana przez jednostkę napędową zamieniana jest właśnie dzięki alternatorowi na prąd przemienny, który zasila akumulator. W ten sposób w trakcie jazdy możliwe jest jego stałe doładowywanie i tym samym dostarczenie energii do układów elektronicznych. Uszkodzenie alternatora wiąże się najczęściej z brakiem możliwości dalszego poruszania się pojazdem.

W takiej sytuacji, podobnie jak przy awarii rozrusznika, rekomendowanym działaniem jest zakup nowej części bądź naprawa uszkodzonej. Regeneracja rozruszników lub alternatorów to zadanie dla specjalistów, którzy rozbiorą komponent, a następnie po znalezieniu części odpowiedzialnych za usterkę wymienią je na nowe. Po przeprowadzeniu piaskowania i malowania zregenerowane rozruszniki i alternatory trafiają do klientów. Ich parametry nie odbiegają od nowych podzespołów tego typu, a cały proces przeprowadzany jest w pełni bezpiecznie. Koszt przedsięwzięcia jest przy tym znacznie niższy niż w przypadku zakupu nowego rozrusznika czy alternatora. Jest to zatem rozwiązanie w pełni opłacalne, jednak należy pamiętać o zleceniu takiej naprawy wyłącznie specjalistycznemu zakładowi zajmującemu się tego typu regeneracją.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz