Materiał Partnera

Czy operacja plastyczna pozwoli na stałe pozbyć się odstających uszu?

Czy operacja plastyczna pozwoli na stałe pozbyć się odstających uszu?

Odstające uszy są źródłem kompleksów i frustracji dla wielu osób, u których występuje defekt. Z nadmiernie odstającymi od kości czaszki źle czują się zarówno dzieci, dojrzewająca młodzież, jak i dorośli, dlatego zabiegi otoplastyki, czyli plastycznej korekcji uszu cieszą się niesłabnącą popularnością. Czy operacja plastyczna pozwoli na stałe rozwiązać problem odstających uszu?


Odstające uszy są defektem, który wprawdzie nie zagraża życiu i zdrowiu, lecz straty psychologiczne z nim związane są wystarczającym wskazaniem do wykonania operacji plastycznej. Występowanie wady wiąże się z obniżonym poczuciem własnej wartości i poczuciem braku akceptacji własnego wyglądu za każdym razem, kiedy spojrzymy w lustro. W wieku dziecięcym problem często wzrasta do olbrzymiej rangi z uwagi na zaczepliwe uwagi rówieśników. Wiele osób nie potrafi poradzić sobie z kłopotliwym kompleksem, posuwa się do różnych sztuczek, które mają na celu zamaskowanie defektu. Kobiety mają ułatwione zadanie, mogą ukryć odstające uszy, nosząc rozpuszczone włosy bądź ozdobne opaski, które skutecznie zakrywają fakt nadmiernego odstawania małżowiny usznej od kości czaszki. Mężczyźni nie mają takiej możliwości, dlatego wygląd ich uszu rzuca się od razu w oczy. Nic więc dziwnego, że i oni decydują się na operację plastyczną uszu. Szacuje się, iż około 10% wszystkich operacji plastycznych stanowią zabiegi otoplastyki, podczas gdy pośród zabiegów, którym poddają się mężczyźni, jest to już co piąta operacja.


Kiedy możemy stwierdzić, iż mamy do czynienia z odstającymi uszami? Reguła mówi o odstawaniu koniuszka małżowiny usznej od kości czaszki o 2 centymetry i więcej, jednak nie jest to do końca miarodajne, wiele zależy także od ich rozmiaru. Odstające uszy najczęściej są przyczyną nieprawidłowego wykształcenia się grobelki, czyli wypukłego elementu chrząstki, za którym małżowina zagina się w kierunku czaszki. Czasem grobelka nie wykształci się w ogóle, a jej brak powoduje, że ucho kieruje się na zewnątrz. Przyczyn odstającej małżowiny usznej należy szukać również w zbyt dużym rozmiarze uszu.

Operacja jedynym sposobem na trwałe pozbycie się defektu

Jak pozbyć się problemu odstających uszu? Rodzice dzieci prześcigają się w udzielaniu rad, w Internecie można znaleźć wiele porad, według których rozwiązaniem problemu odstających uszu powinno być… przyklejenie ich do głowy za pomocą plastra czy noszenie czapki przez 24 h. To mit. Jedynym skutecznym sposobem, który pozwoli na trwałe pozbyć się problemu odstających uszu jest operacja plastyczna. Otoplastyka jest zabiegiem, w wyniku którego możliwe jest zsynchronizowanie rozmiaru i kształtu uszu z ogólnym wyrazem twarzy oraz znaczna poprawa samego wyglądu uszu. Efekty zabiegu zależą głównie od stanu wyjściowego, czyli wyglądu uszu przed operacją. „W związku z tym istnieje możliwość, że wygląd uszu po operacji nadal będzie niedoskonały oraz że nie będzie spełniał oczekiwań pacjenta. Obecność dodatkowych, poza odstawaniem, deformacji małżowiny usznej (np. ucha zwiniętego, ucha kubkowatego itp.) może prowadzić do nieco gorszych efektów estetycznych. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość powtórnej operacji, mającej na celu poprawę po poprzednim zabiegu i uzyskanie lepszego wyniku estetycznego.” – mówi dr Jacek Grudziński, chirurg plastyczny z Gdańska.


Zabieg plastycznej korekcji uszu jest jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym, zabiegiem chirurgii plastycznej przeprowadzanym także u dzieci. W rozmowie z portalem internetowym wyborcza.pl dr Tadeusz Witwicki specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej przyznaje, że operacje uszu stanowią ponad 90% wszystkich zabiegów chirurgii plastycznej u dzieci.


Otoplastyka jest jedną z mniej obciążających organizm procedurą chirurgiczną (więcej informacji o zabiegu: www.tourmedica.pl/zabiegi/korekcja-odstajacych-uszu). Na pełne rezultaty należy poczekać kilka miesięcy, gdyż chrząstka osiąga swój ostateczny kształt w procesie przebudowy w ciągu 2-6 miesięcy, jednak większość pacjentów jest zadowolona z efektów. Autorzy publikacji „Analysis of health-related quality-of-life outcomes and their predictive factors in pediatric patients who undergo otoplasty" rozmawiali z pacjentami, którzy poddali się otoplastyce – z ich badań wynika, że 88% osób jest bardziej zadowolonych ze swojego wyglądu niż przed zabiegiem.

Oceń artykuł (3)
4.7
Komentarze
Dodaj komentarz