Materiał Partnera

Czy opakowania z tektury są naprawdę ekologiczne? - Liczby wskazują, że tak!

Czy opakowania z tektury są naprawdę ekologiczne? - Liczby wskazują, że tak!

Coraz większą uwagę przywiązujemy do ekologii. Zwracamy uwagę nie tylko na to, co jemy, ale również w czym jemy. Jedzenie na wynos lub codzienny catering nie musi być pakowany w plastik. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są opakowania z tektury – wytrzymałe, a jednocześnie naprawdę ekologiczne. Może wydawać się, że ich produkcja wymaga wycięcia wielu drzew. Jednak liczby wskazują, że sprawa wygląda nieco inaczej.

 

W czasie lata z wielką przyjemnością wychodzimy z domu. Bawimy się na festynach, piknikach, weselach i innych uroczystościach. Organizujemy grilla w ogródku lub na działce. Wszystkie te okazje łączy jedno: jedzenie. Z przyjemnością zajadamy się smażonymi kiełbaskami, zapiekankami, zupami i ciastami. W każdym przypadku konieczne jest wykorzystanie opakowań jednorazowych, umożliwiających podanie dania. W jaki sposób połączyć możliwość wydawania dań w jednorazowych opakowaniach z troską o środowisko naturalne? Wybrać talerze, tacki i opakowania z tektury.

 

Liczby nie kłamią – produkcja papieru nie ma negatywnego wpływu na lasy

Może wydawać się, że opakowania z papieru są średnio ekologiczne. W końcu papier tworzy się z włókien celulozowych, które pozyskuje się z drzew. Oczywiście konieczne jest do tego ścięcie drzewa... Stąd prosty, aczkolwiek błędny wniosek, że produkcja opakowań z tektury wiąże się z dewastacją przyrody oraz zmniejszenia powierzchni lasów. Czy tak jest naprawdę?

Okazuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat powierzchnia lasów w Europie nie maleje, a nawet... wzrasta. W tym czasie powierzchnia obszarów zalesionych zwiększyła się aż o 30% i stanowi obecnie 44% powierzchni naszego kontynentu. Jednocześnie w tym samym czasie znacząco, bo aż czterokrotnie wzrosła produkcja papieru. Aktualnie zamiast 25 milionów produkuje się go aż 100 milionów ton! Dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej sadzi się aż o jedną trzecią drzew więcej niż wycina. W miejsce każdego wyciętego drzewa sadzi się kilka nowych. W ten sposób liczba zasobów leśnych nie tylko się nie zmniejsza, ale sukcesywnie rośnie.

Dodatkowo warto dodać, że aż 98% pozyskiwanych do produkcji papieru drzew pozyskiwanych jest w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej. Papier, który produkuje się z drzew egzotycznych stanowi tylko 1% ogólnej produkcji.

 

Papier jest doskonałym materiałem do recyklingu

Większość papieru produkuje się natomiast nie z drzew, a z... papieru. Jest to bowiem materiał, z którego można odzyskać nawet 70% zasobów. Co więcej, makulatura może być przetwarzana na papier wielokrotnie, ograniczając w ten sposób konieczność wycinania drzew. W przypadku tworzyw sztucznych odzysk to jedyne 7% i nie każdy rodzaj plastiku może zostać poddany recyklingowi. Zużytą makulaturę, która nie nadaje się do ponownego przetworzenia wykorzystuje się do produkcji biopaliwa. W ten sposób cały cykl produkcji jest przyjazny środowisku.

 

Następnym razem wybierz opakowanie z tektury!

Opakowania papierowe wykonane ze świeżych włókien celulozowych są w pełni naturalne – w związku z czym nawet, jeśli nie zostaną poddane recyklingowi w krótkim czasie ulegną biodegradacji. To, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom zależy tylko od nas samych. Mamy wybór – a jeżeli do wyboru mamy plastik lub równie wytrzymały, a do tego w pełni ekologiczny papier ten wybór jest zdecydowanie prostszy. W poszukiwaniu idealnych dla gastronomii, cukiernictwa lub zastosowań prywatnych tacek, talerzy, kartoników do ciast i opakowań na wynos warto zorientować się w bogatej ofercie firmy ABC-PAK. Wybierając sprawdzone rozwiązania nie tylko zapewnimy dla siebie lub swojego biznesu dobrej jakości opakowania, ale również przyczynimy się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Okazuje się bowiem, że wysoki standard może iść w parze z ekologią.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz