Materiał Partnera

Czy opakowania foliowe mogą być ekologiczne?

Czy opakowania foliowe mogą być ekologiczne?

Rosnące zainteresowanie ekologia i dbaniem o środowisko naturalne przekłada się na każdą dziedzinę naszego życia. Tematem kontrowersyjnym są opakowania foliowe, produkowane z polietylenu – tworzywa sztucznego, którego rozkład w warunkach naturalnych zająć może nawet 400 lat. Jako alternatywą podaje się opakowania papierowe, jednak jak jest naprawdę – czy produkcja papierowych torebek jest bardziej ekologiczna? Poznaj prawdę o folii PE.

Produkcja folii polietylenowej

Folia PE powstaje z polietylenu, czyli polimeru etenu. Jest to tworzywo sztuczne, które w pełni podlega recyklingowi, wbrew popularnym mitom. Producenci folii opakowaniowej, tacy jak firma KaGenFol, podczas procesów produkcji korzystają z regranulatów powstałych w procesie recyklingu. Co więcej, w porównaniu z produkcją papierowych torebek, które uznawane są za alternatywę do tego rozwiązania, produkcja folii polietylenowej jest bezpieczniejsza i przyjaźniejsza dla środowiska:

  • nie wymaga ścinania drzew – warto wiedzieć, że do produkcji 100 tysięcy torebek papierowych trzeba wyciąć około 20 drzew, o co najmniej 20-metrowej długości,
  • produkcja opakowań papierowych 11-krotnie bardziej zanieczyszcza powietrze,

Również transport opakowań foliowych, których niska waga oraz objętość pozwala na transportowanie większych ilości produktu, niż w przypadku opakowań innego typu, przekłada się na mniejszą produkcję spalin.

Solidność i wytrzymałość kluczem do wielokrotnego użytku

Folia polietylenowa to materiał wytrzymały na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Nie rozpada się pod wpływem wody, ma spory udźwig, jest elastyczna. Dzięki tym cechom może być użyta wielokrotnie. Każdy z nas ma w swoim domu kilka worków foliowych, które służą mu do różnych zadań, takich jak choćby transport, czy zabezpieczanie przenoszonych produktów. Możliwość wielokrotnego użytku pozwala więc na zmniejszenie produkcji np. worków foliowych. Sama folia nie jest więc produktem niebezpiecznym dla środowiska, pod warunkiem, że rozsądnie ją wykorzystujemy oraz segregujemy śmieci do powtórnego recyklingu

Pamiętaj o segregacji!

Niezależnie, czy korzystasz z opakowań papierowych, czy foliowych, jeśli nie trafią one do odpowiedniego pojemnika, nie zostaną poddane recyklingowi. Dbając o środowisko naturalne, pamiętaj więc o segregacji śmieci, ponieważ ekologia zaczyna się w domu. Jeśli będziesz przestrzegać przepisów, a produkty wykonane z folii trafią do odpowiedniego kontenera, zostaną one poddane recyklingowi i powtórnie przetworzone co oznacza, że nie przyczynią się do zanieczyszczenia środowiska i rosnących wciąż wysp śmieci.

Czy worki foliowe i inne opakowania wykonane z polietylenu mogą być więc rozwiązaniem ekologicznym? Oczywiście, ale wszystko zależy od nas samych.

Opracowanie:
Kraków, Grochowa 8
tel. 12 653 22 08
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz