Artykuł sponsorowany

Czy ogrodzenia metalowe wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed korozją?

Czy ogrodzenia metalowe wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed korozją?

Metalowe ogrodzenia pojawiają się wszędzie – od prywatnych posesji, aż po tereny firmowe. Mogą one przyjmować bardzo zróżnicowane formy, zarówno ozdobne, jak i zupełnie minimalistyczne. Ze względu na materiał, z jakiego się je wykonuje, konieczne jest zadbanie o dokładne zabezpieczenie konstrukcji przed korozją. Jak to zrobić i kiedy okazuje się to niezbędne?

Nowe ogrodzenie a zabezpieczenie przed korozją

Nowe, dopiero co zamontowane ogrodzenia powinny być pokryte farbą lub specjalną powłoką chroniącą przed działaniem wilgoci i innych warunków atmosferycznych. W przypadku stali bardzo często stosuje się także cynkowanie, które zabezpiecza pręty przed korozją. Niektórzy producenci decydują się również na pokrycie gotowych konstrukcji powłoką chromową, dającą ciekawy efekt wizualny i chroniącą przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Ogrodzenia metalowe mogą być wykonane z różnych materiałów pokrytych cynkiem lub chromem. Czasami zdarza się, ze ocynkowany drut ma dodatkową warstwę z tworzywa sztucznego. Z czasem jednak wszelkie zabezpieczenia przestają być w pełni skuteczne i konieczne okazuje się stosowanie specjalnych preparatów – mówi specjalista z firmy Stebud zajmującej się produkcją ogrodzeń metalowych.

Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed korozją?

Z czasem zastosowane warstwy ochronne mogą ulec zniszczeniu lub zużyciu. Wówczas konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków konserwujących. Na rynku znaleźć można liczne emulsje impregnujące do ogrodzeń metalowych, które odpychają kurz i wodę, zapobiegając gromadzeniu się ich na powierzchni konstrukcji. Regularne stosowanie takich preparatów pozwala na znaczne opóźnienie procesu starzenia się surowca i zachowanie świetnego wyglądu przez dłuższy czas.

Najlepiej sprawdzać stan ogrodzenia regularnie i zapobiegać powstaniu jakiegokolwiek skupiska rdzy. Czasami zdarza się jednak, że na konstrukcji pojawia się delikatny nalot sygnalizujący powstawanie korozji. Wówczas konieczne jest zastosowanie specjalnego preparatu odrdzewiającego i jak najszybsze pokrycie ogrodzenia specjalną emulsją. Jeśli na metalu pojawia się więcej skupisk rdzy, istnieje opcja rozmontowania poszczególnych elementów i oddania ich do profesjonalnego czyszczenia.

Przed zastosowaniem środków ochronnych należy także usunąć starą, łuszczącą się farbę oraz wytrzeć i wysuszyć powierzchnię ogrodzenia. Konieczne jest również zachowanie odpowiedniej temperatury. Podczas malowania należy pamiętać o dokładnym pokrywaniu wszelkich szczelin i trudnodostępnych miejsc. W takich przestrzeniach może bowiem gromadzić się woda, co bardzo szybko doprowadzi do rdzewienia całej konstrukcji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz