Artykuł sponsorowany

Czy należy płacić podatek po wymianie waluty?

Czy należy płacić podatek po wymianie waluty?

W Polsce płacimy podatki w zasadzie od wszystkiego. Nie bez powodu popularne jest stwierdzenie, że w życiu są dwie rzeczy pewnie – śmierć oraz podatki. Teoretycznie po wymianie walut w kantorze możemy osiągnąć przychód. Od każdego przychodu zazwyczaj należy odprowadzać podatki. Czy zasada ta obowiązuje również przy wymianie pieniędzy zabranych na wakacje? Czy jest określony próg, który określa obowiązek zapłaty podatku? Zapraszam do lektury.

Czym jest kantor?

Kantor to nic innego, jak miejsce, w którym można wymienić pieniądze jednej waluty na drugą. Zamiana pieniędzy następuje stacjonarnie w siedzibie przedsiębiorstwa świadczącego usługi związane z walutami. Zazwyczaj w danym miejscu dochodzi do transakcji gotówkowych, tj. można zamienić tylko pieniądze jednej waluty na pieniądze drugiej (bez transakcji bezgotówkowych). Co więcej, zaletą stacjonarnych kantorów jest brak formalności, tj. nie trzeba zakładać żadnych kont walutowych.

Wymiana walut a podatek

Według obowiązujących przepisów osoba wymieniająca walutę nie musi płacić podatku VAT. Z danego podatku nie są zwolnione jednak osoby, które nabywają bądź sprzedają monety oraz banknoty kolekcjonerskie.

W przypadku osiągnięcia przychodu ze sprzedaży bądź kupna pieniędzy należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym według przyjętej dla siebie formy podatku dochodowego. Zasada ta obowiązuje zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prawne. Oznacza to, że nawet jeśli wymieniliśmy walutę, ponieważ jedziemy na wakacje i osiągnęliśmy z tego przychód, to powinniśmy zapłacić podatek. W praktyce,  jeżeli sporadycznie i w małych sumach dochodzi do takich wymian, to Urząd Skarbowy pomija takie sytuacje. Urząd Skarbowy może przeprowadzić kontrolę oraz zażądać wpłaty podatku, jeżeli ma przypuszczenia, że zajęciem dowolnej osoby jest zarabianie na wymianie walut, nawet jeśli nie posiada działalności gospodarczej. 

Wymiana walut przez przedsiębiorstwa

Działające w Polsce firmy mają obowiązek przedstawić osiągnięte straty oraz zyski, jakie powstały w wyniku wymiany walut. W tym celu przedsiębiorstwa wyznaczają podatek według jednej z podanych opcji:

  • LIFO to metoda, w której w pierwszej kolejności rozliczane są wartości z wymiany walut, które były uzyskane najpóźniej.

  • FIFO to kolejny sposób, w którym rozlicza się wartości wynikające z wymiany walut, które były uzyskane najwcześniej.

  • Średnia ważona, czyli najprościej mówiąc, wylicza się średnią ważoną z historycznych kursów. W tym przypadku kurs pieniądza jest stały.

W przypadku wymiany walut najlepiej jest skorzystać z zaufanych miejsc. Kantor Centuś, którego właścicielem jest Grzegorz Mróz, znajduje się w Nowym Sączu oraz w Krakowie. W kantorze jest możliwość sprzedaży, jak i kupna pieniędzy wielu walut. Kursy walut oferowane przez firmę są zdecydowanie konkurencyjne. Zatrudnieni pracownicy mają odpowiednie doświadczenie, aby zapewnić obsługę klienta na jak najwyższym poziomie oraz zagwarantować bezpieczeństwo transakcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz