Materiał Partnera

Czy nadal warto przerabiać auto na gaz?

Czy nadal warto przerabiać auto na gaz?

W ostatnich miesiącach ceny paliw poszybowały w górę. Szczególnie właściciele silników diesla dostali po kieszeniach. Ceny gazu nadal pozostają niskie, ale czy przeróbka instalacji opłaca się w każdym aucie?

Instalacja gazowa nie dla wszystkich

Są warsztaty, w których podejmą się przerobienia napędu w każdym aucie. Trzymajmy się od takich z daleka, ponieważ tylko prawdziwi fachowcy wiedzą, że są takie silniki, w których montaż LPG może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Nie chodzi tu o koszt, ale potencjalnie niebezpieczne działanie na motor propan-butanu. Przed podjęciem takiej decyzji starannie wybierzmy warsztat. Porozmawiajmy z fachowcem, który doradzi nam, czy i jaka instalacja będzie najlepsza dla naszego auta. Niektóre firmy, szczególnie te specjalizujące się w dziedzinie montażu LPG, jak Auto-Gaz Serwis Łomianki, nie tylko perfekcyjnie dobiorą nam odpowiedni system, ale też świadczą serwis gwarancyjny i pogwarancyjny! Wybierzmy się do takiego miejsca na pierwszą konsultację i podejmijmy decyzję razem ze specjalistą.

Kiedy to się opłaca

Jeśli rozważamy montaż instalacji LPG, musimy wziąć pod uwagę wiele parametrów. Zwrot tej inwestycji nastąpi bowiem jedynie, gdy przejechane kilometry będą tańsze, ale już po wkalkulowaniu w to instalacji systemu! A ta, jak zobaczymy później, ma bardzo szerokie widełki cenowe.

Po pierwsze istotnym czynnikiem jest średnie zużycie paliwa w aucie, a także ogólna liczba kilometrów pokonywanych w ciągu roku lub kilku miesięcy. Następnie trzeba wziąć pod uwagę obecne i przewidywane ceny benzyny i gazu. Na koniec doliczmy do tego cenę montażu LPG, a także dodatkowe koszty związane z taką zmianą. Przegląd będzie nas kosztował rocznie około 60 zł drożej, niż przy benzynie i dieslu. Dodatkowo regularna wymiana filtrów i sprawdzanie podzespołów też kosztują, a są to rzeczy bardzo istotne dla bezpieczeństwa użytkowania takiego silnika. Pamiętajmy także, że silnik na LPG potrzebuje także benzyny. Co prawda są to niewielkie ilości, ale to także koszt, który musimy doliczyć. Pamiętajmy także, że instalacja gazowa podnosi cenę naszego auta, a więc ubezpieczenie także może być droższe!

Koszt instalacji gazowej

Koszt montażu LPG waha się od 2000 do 6000 złotych. Zależy to od budowy silnika, części, które trzeba do niego kupić i ich cen, zaawansowania elektroniki w aucie, ilość silników w cylindrze i tak dalej. Choć istnieją kalkulatory, które powinny nam obliczyć koszt instalacji, a także kiedy zwróci się nam ta inwestycja, tak naprawdę tylko w dobrym serwisie fachowcy przełożą nam te hipotetyczne wyliczenia na rzeczywistą cenę.

Do warsztatu po wakacjach

Jeśli będziemy decydowali się na taką zmianę, najlepiej wybierzmy się do warsztatu jesienią. Kolejki są wtedy mniejsze, a i koszt robocizny można wynegocjować niższy. Wiosną ceny te rosną, bo zmiany cenników na stacjach paliw mobilizują kierowców do montażu instalacji LPG jeszcze przed wakacyjnymi wyjazdami.

Opracowanie:
Łomianki, Gospodarcza 19
tel. 501 548 790
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz