Artykuł sponsorowany

Czy można wyleczyć się z jąkania?

Czy można wyleczyć się z jąkania?
Jąkanie się to problem, który zazwyczaj pojawia się w wieku dziecięcym. Niestety bardzo często rodzice przekonani, że dolegliwości “przejdą z wiekiem” nie podejmują żadnych działań. Jednak nieleczone jąkanie może pozostać z nami aż do dorosłości i znacznie utrudnić funkcjonowanie emocjonalno-społeczne. Dowiedz się, jakie są przyczyny oraz jak leczyć jąkanie.

Jak rozpoznać problem?

Jąkanie się to skomplikowane i złożone zaburzenie mowy, które bardzo trudno jednoznacznie scharakteryzować, ze względu na to, iż zależy od wielu czynników. Nie wszyscy są też świadomi, że jest to choroba ujęta przez WHO w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Najczęściej problem ujawnia się pomiędzy 3 a 6 rokiem życia, czyli w czasie nauki i rozwoju mowy. Jąkanie się określane jest jako niepłynność mowy, dla której podstawowymi objawami są przerwy w wypowiedzi, powtórzenia oraz przeciąganie dźwięków, sylab bądź fraz, a także nieme bloki. Oprócz tego u cierpiących na przypadłość zaobserwować można reakcje neurofizjologiczne, takie jak np. napięcie mięśniowe, mimowolne drganie warg, marszczenie czoła, pocenie się, płytki oddech oraz unikanie kontaktu wzrokowego. 

Jąkanie się u dzieci - przyczyny

Nie można określić jednej konkretnej przyczyny jąkania. Wymieniane są raczej czynniki, które mogą mieć wpływ na wystąpienie przypadłości. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne - jeśli rodzic posiada zaburzenia mowy szansa, że wystąpią one także u dziecka jest bardzo duża. Na pojawienie się jąkania mogą mieć wpływ również m.in. silne bodźce nerwowe, występowanie innych wad wymowy, opóźnienie rozwoju motorycznego, długotrwały stres, presja wywoływana przez społeczeństwo, a także zbyt skomplikowany lub szybki sposób, w jaki mówią do nas inni.

Specjalistyczne leczenie jąkania 

Aby mieć pewność, że nasze dziecko zmaga się z jąkaniem, konieczna jest fachowa konsultacja. W tym celu należy udać się do specjalistycznej poradni, która oferuje kompleksowe usługi. Pacjenci Centrum logopedycznego Gadu-Gadu Alicja Bosak najpierw zostaną poddani szczegółowym badaniom, mającym na celu ocenę skali problemu, natomiast po uzyskaniu diagnozy logopeda dobierze odpowiednią terapię oraz ćwiczenia. Część logopedów uważa, że jąkanie się to choroba, którą można wyleczyć całkowicie. Jednak ze względu na różnorodne przyczyny, a także różny stopień nasilenia objawów konieczne jest całkowicie indywidualne podejście do każdego pacjenta. Dlatego też nie można określić jednej właściwej metody terapii. Najważniejszą kwestią, która ma znaczący wpływ na efektywność leczenia, jest moment jego rozpoczęcia. Im wcześniej zauważymy niepokojące objawy i rozpoczniemy terapię, tym szybciej przyniesie ona skutek. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz