Materiał Partnera

Czy można wycofać majątek firmowy na cele prywatne?

Czy można wycofać majątek firmowy na cele prywatne?
Sprzęty wykorzystywane w firmie powinny być w pełni sprawne i wydajne, aby umożliwiały szybką i wygodną pracę. Niestety, elektronika ma to do siebie, że po czasie zaczyna się zużywać. Nie musi ona jednak trafiać do śmietnika! Wiele sprzętów jest na tyle sprawnych, aby sprawdzić się w użytku domowym. W jaki sposób można je wycofać z firmowego majątku?

Jak wycofać środek trwały?

Na samym początku warto wziąć pod uwagę środki trwałe. Środki trwałe to sprzęty, które kosztowały więcej niż 10 000 PLN i były użytkowane ponad rok. Można je w każdej chwili wycofać na cele prywatne, jednak konieczne będzie podanie powodu, dla którego dany przedmiot został wycofany. Najczęstszym powodem przekazania środków trwałych na cele prywatne jest oczywiście zakończenie użytkowania ich w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Jak zostało już na wstępie wspomniane, sprzęty firmowe muszą charakteryzować się wyjątkową sprawnością i wydajnością. Wobec tego już po kilku latach użytkowania, elektronika staje się w firmie bezużyteczna. Podczas wycofywania środków trwałych, konieczne będzie sporządzenie protokołu likwidacji.

Jak wycofać wyposażenie?

Jeśli chodzi o wyposażenie (sprzęt przekraczający wartość 1500 PLN użytkowany krócej niż rok) sprawa wygląd podobnie. Warto dodać, że z wycofaniem majątku firmowego na cele prywatne nie wiążą się żadne zobowiązania podatkowe. Wyjątek stanowi sprzedanie sprzętu w ciągu 6 lat od jego wycofania do użytku domowego. W takiej sytuacji konieczne będzie opłacenie podatku od przychodu z działalności gospodarczej. W przeciwieństwo do środków trwałych podatnik nie musi przygotowywać protokołu likwidacji. Wystarczy spisanie oświadczenia, w którym zostanie napisane, co dokładnie zostało wycofane. W oświadczeniu musi być zawarta informacja o tym, że zakup wyposażenia był w pełni uzasadniony i przyczynił się do rozwoju firmy.

Skorzystaj z pomocy specjalisty!

Osoby, które nigdy wcześniej nie wycofywały majątku firmowego na cele prywatne, powinny skorzystać z pomocy księgowego. W przygotowaniu niezbędnej dokumentacji może pomóc między innymi krakowskie biuro rachunkowe mgr inż. Jolanty Krzyształowskiej. Przedsiębiorca może potrzebować wsparcia specjalisty w czasie przygotowywania protokołu likwidacji lub oświadczenia o wycofaniu wyposażenia. Trzeba pamiętać, że samodzielne sporządzanie dokumentacji przez osoby niedoświadczone to ogromne ryzyko, gdyż przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność w razie jakichkolwiek pomyłek. Nie warto ryzykować, jeśli można skorzystać z pomocy lub porady profesjonalnego księgowego.

Opracowanie:
Kraków, al. Kijowska 40 lok. 3
tel. 12 421 48 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz