Artykuł sponsorowany

Czy można serwisować auto na gwarancji poza ASO?

Czy można serwisować auto na gwarancji poza ASO?

Zakup nowego auta często wynika z chęci posiadania gwarancji producenta. Ma to wiele korzyści m.in. bezpłatne naprawy wynikające z umowy gwarancyjnej. Jednak, gdy zachodzi konieczność skorzystania z gwarancji producent ma prawo sprawdzić, czy pojazd był właściwie serwisowany, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości odmówić naprawy na swój koszt. Czy więc zawsze musimy serwisować samochód objęty gwarancją w ASO? Otóż nie, ale należy przestrzegać kilku zasad.

Gdzie, jeśli nie w ASO?

Powszechnie wiadomo, że koszty serwisowania pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi bez względu na wiek auta są wyższe niż w przypadku serwisu niezależnego. Czasami jednak decyzja o wybraniu innego podmiotu niż ASO nie jest podyktowana ceną, ale innymi czynnikami. Jednym z nich może być odległość. Autoryzowane stacje obsługi z reguły zlokalizowane są przy salonach sprzedaży danej marki, a te zazwyczaj znajdują się w dużych miastach lub ich pobliżu. W niektórych przypadkach trzeba pokonać nawet sto i więcej kilometrów, aby skorzystać z usług ASO. Inną ważną dla kierowcy kwestią jest czas oczekiwania. W serwisach lokalnych jest on najczęściej zdecydowanie krótszy niż w ASO. Jednak mimo lepszego dostępu i niższych cen oferowanych przez serwisy niezależne wielu właścicieli bojąc się utraty gwarancji producenta korzysta z autoryzowanych serwisów. O to, czy ich obawy są uzasadnione pytamy specjalistę niezależnego serwisu samochodowego:

Polskie prawo jasno określa, że producent samochodu nie może uzależniać praw wypływających z umowy gwarancyjnej od tego czy pojazd jest serwisowany w ASO, czy też w innym warsztacie. Producent może jednak określić warunki serwisowania samochodu poza siecią ASO. Dotyczy to zwłaszcza czynności jakie powinien obejmować przegląd pojazdu. Muszą one być takie same jak te wykonywane w ASO. To samo dotyczy wymiany olejów, płynów i filtrów. Muszą one spełniać parametry, które wyznaczył producent samochodu. W przypadku wykonywania napraw, również tych nie objętych gwarancją muszą być stosowane części zamienne odpowiedniej jakości. Jeśli wszystkie powyższe warunki są spełnione to producent nie może odmówić praw wynikających z umowy gwarancyjnej.

O tym warto pamiętać serwisując auto poza ASO

Najważniejszą sprawą przy serwisowaniu auta objętego gwarancją producenta poza siecią ASO jest wybór serwisu. Warsztat taki musi oferować usługi na takim samym poziomie co ASO. Powinien również posiadać odpowiednie zaplecze techniczne oraz zatrudniać wysokiej klasy specjalistów. Niewątpliwym atutem będzie posiadanie przez warsztat samochodowy autoryzacji producenta części zamiennych. Autoryzacja taka upoważnia do przeprowadzania napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych. Rzeczą, której należy szczególnie dopilnować jest odpowiednia dokumentacja wszelkich przeglądów czy napraw. Najlepiej, jeśli jest potwierdzona fakturą zawierającą szczegółowy wykaz przeprowadzonych prac i wykorzystanych materiałów. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku sporu o gwarancję z producentem samochodu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz