Artykuł sponsorowany

Czy można jeść mięso na diecie bezglutenowej?

Czy można jeść mięso na diecie bezglutenowej?

Niektóre choroby lub alergie pokarmowe wykluczają spożywanie wyrobów zwierających określone składniki. Jednym z nich jest gluten, który występuje przede wszystkim w produktach zbożowych, ale nie tylko. Może się zdarzyć, że będzie on obecny także w mięsie czy też wędlinach. Po które z nich nie należy sięgać i czy istnieją dla nich alternatywy? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czym jest gluten?

Tym mianem określa się grupę białek występujących naturalnie w takich zbożach jak pszenica, owies, żyto czy jęczmień. Nie są one szkodliwe dla większości osób, z wyjątkiem tych, które chorują na celiakię lub wykazują alergię bądź nietolerancję na ten składnik pokarmowy. Powinny one zatem sięgać wyłącznie po wyroby bez glutenu. W przeciwnym razie, w zależności od stwierdzonej przypadłości, spożycie takich białek może powodować wysypkę, nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, wzdęcia. Przy wspomnianej celiakii natomiast przyczyniają się one do zaników kosmków jelita cienkiego, a w konsekwencji niedoborów żywieniowych ze względu na ograniczenie wchłaniania składników odżywczych z pokarmu.

Choć, jak zostało wspomniane, gluten występuje głównie w produktach zbożowych, to jednak ze względu na jego właściwości wykorzystuje się go na szeroką skalę w przemyśle spożywczym – głównie w żywności przetworzonej. Ponadto bardzo dobrze przekazuje aromaty, dlatego może znajdować się w gotowych mieszankach przypraw. Z tego względu niektóre wyroby, choć w założeniu powinny być bezglutenowe, w rzeczywistości niestety mogą poważnie zaszkodzić.

Czy mięso i wędliny są bezglutenowe?

To jedne z tych produktów, na które należy uważać przy ich wyborze. Nie wszystkie bowiem będą bezpieczne dla osób zmagających się z celiakią lub alergią. Z zasady nieprzetworzone w żaden sposób – niedoprawione – mięso jest w 100% bezpieczne. Problem natomiast pojawia się w przypadku między innymi wędzonych wędlin, gotowego tatara, paczkowanego mielonego czy mięs marynowanych lub już przyprawionych przeznaczonych bezpośrednio do upieczenia. Trzeba uważnie czytać ich etykiety, ponieważ mogą one zawierać sporo dodatków smakowych, a jak wiadomo, gluten stanowi dobry nośnik aromatów.

Niemniej jednak omawiany składnik pokarmowy można usunąć z wyrobów na drodze technologicznej. Tym samym na rynku, na przykład w ofercie hurtowni Hurt Mięs z Inowrocławia, znajdziemy produkty bezglutenowe, co jest potwierdzone odpowiednim oznaczeniem na opakowaniu. Warto zaopatrzyć w nie swoją restaurację, szkolną czy hotelową kuchnię, aby móc zaproponować alternatywę dla osób na diecie bezglutenowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz