Artykuł sponsorowany

Czy możliwe jest uzyskanie alimentów w trakcie małżeństwa?

Czy możliwe jest uzyskanie alimentów w trakcie małżeństwa?

Niejednokrotnie, gdy rozpada się małżeństwo, ale rozwód czy separacja nie zostały jeszcze formalnie orzeczone (gdyż sprawa sądowa jest w toku lub pozew jeszcze nie został złożony) zastanawiamy się, czy możemy starać się o alimenty. Polski ustawodawca chroniąc rodzinę zagwarantował małżonkowi prawo do przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten pozwala na uzyskanie świadczeń nie tylko na małoletnie dzieci, ale również na małżonka w jego utrzymaniu, opłaceniu rat kredytu czy innych bieżących wydatków, które dotychczas ponosili oboje lub pokrywał małżonek który tego zaprzestał.

Separacja, a obowiązek alimentacyjny

W wielu przypadkach rozpad małżeństwa nie oznacza rozwodu. Coraz częściej pary decydują się na separację faktyczną, czyli tak zwane rozdzielenie małżonków od stołu i łoża. Przeciwieństwem jest separacja formalna, która jest orzekana przez sąd i która uchyla wspólność majątkową małżeńską.

Separacja nie likwiduje  obowiązku alimentacyjnego. Kwestia ta rozpatrywana jest analogicznie jak w przypadku rozwiedzionych małżonków. O możliwości ubiegania się o alimenty decyduje niedostatek małżonka, gdy separację orzeczono bez ustalania winy bądź każda ze stron ponosi winę. Tylko w przypadku gdy w wyroku sądu orzekającym separację wskazano, że winę ponosi tylko jeden małżonek, nie jest konieczne wykazywanie niedostatku. Analogicznie przepis brzmi w odniesieniu do rozwodu. Ustalenie winy małżonka, ułatwia nam dochodzenie alimentów.

Wniosek do sądu o przyznanie alimentów

Istotne w postępowaniu o separację czy o alimenty jest prawidłowo napisany pozew. Właściwie ujęte okoliczności, potwierdzone stosowanymi dokumentami oraz zeznaniami świadków w zakresie wydatków na rodzinę czy winy małżonka pozwolą ci łatwiej znieść finansowe skutki braku jedności rodziny.

Nie rezygnuj z praw, które ci przysługują. Ale pamiętaj, że w sądzie trzeba udowodnić swoje racje, dlatego warto zlecić prowadzenie sprawy prawnikowi, na etapie gdy zastanawiasz się nad pójściem do sądu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz