Artykuł sponsorowany

Czy metoda alpinistyczna jest bezpiecznym sposobem na ścinkę drzew?

Czy metoda alpinistyczna jest bezpiecznym sposobem na ścinkę drzew?

Wycinka drzew może być sporym problemem. Nie można ot, tak wziąć piły i rozpocząć ścinkę niepotrzebnych gałęzi, czy też całych koron drzew. Wysokie drzewa są piękną ozdobą krajobrazu, ale niestety w wielu przypadkach bywają niebezpieczne. Znajomość technik alpinistycznych w pielęgnacji wysokich drzew jest kluczowa dla przeprowadzania prac usuwania naderwanych gałęzi, czy usuwania całych drzew.

Co trzeba zrobić przed przystąpieniem do wycinki drzew?

Wysokie drzewa wymagają usunięcia, gdy staną się zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób i elementów architektury przestrzennej będącej w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami usunięcie drzewa, czy też krzewu z terenu nieruchomości, lub leżącego na jej części możliwe jest tylko po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości (za zgodą właściciela tej nieruchomości). Jeśli ziemia gdzie rośnie drzewo, należy do osoby, która chce wykonać wycinkę - zezwolenie nie będzie potrzebne. W takim wypadku wystarczy, w zależności od rozmiaru drzewa, dopilnować odpowiedniego zgłoszenia zamiaru wycinki. Zamiar wycięcia drzewa należy zgłosić, jeżeli drzewo na wysokości 5 cm przekracza w obwodzie 80 cm, jeśli wycięciu ma być poddana topola, wierzba, klon jesionolistny lub srebrzysty, 65 cm, gdy wyciąć zamierzamy kasztanowca zwyczajnego, robnię akacjową lub platan klonolistny oraz 50 cm, w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Usunięcie drzewa jest możliwe, tylko jeśli gmina nie wniosła żadnego sprzeciwu, a ten może nastąpić w paru przypadkach. Po pierwsze, gmina może sprzeciwić się wycince drzewa ze względu na jego lokalizację, po drugie ze względu na nieruchomości wpisane do rejestru zabytków, po trzecie, gdy drzewo znajduje się na terenie przeznaczonym w planie na zieleń lub chronionymi innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście niewnioskujący nie otrzyma zgody, jeśli drzewo nie spełnia wspomnianych kryteriów wielkości, czy też, gdy jest objęte formami ochrony przyrody.

Co daje zastosowana metoda alpinistyczna przy wycince drzew?

W przeciwieństwie do stosowanych alternatywnie przy wycince drzew podnośników koszowych metody alpinistyczne dają najwyższą gwarancję precyzji cięcia, bez uszkadzania innych struktur drzewa, co podczas wycinki uszkodzonych, chorych gałęzi jest kluczowe dla zagwarantowania zdrowia i dobrego wyglądu drzewa, w którym należało usunąć uszkodzone gałęzie. Wycinkę drzew metodą alpinistyczną mogą przeprowadzać jedynie specjalne firmy mające uprawnienia do prac na wysokościach jak np. firma Bruk and Crash w Piasecznie. Duże znaczenie przy wycince drzew ma nie tylko znajomość technik alpinistycznych, ale również ponadprzeciętna umiejętność obsługi elektrourządzeń takich jak pilarki spalinowe, które pozwalają na precyzyjne prowadzenie cięć, bez wyrządzania żadnych szkód wokół terenu objętego wycinką. Metody alpinistyczne umożliwiają skuteczne usunięcie drzew wysokich tam, gdzie metoda usuwania drzew z poziomu gruntu nie jest możliwa do zastosowania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz