Artykuł sponsorowany

Czy mediacja jest dobrym wyjściem w postępowaniach przed sądami?

Czy mediacja jest dobrym wyjściem w postępowaniach przed sądami?

Mediacja to przewidziana przepisami metoda na rozwiązanie sporu prawnego. W procedurze mediacyjnej biorą udział skłócone strony oraz bezstronny i neutralny mediator. Jeśli w postępowaniu dopuszczalne jest zawarcie ugody, może ona nastąpić przy udziale mediatora. Najczęściej stosowana jest w sprawach cywilnych i sądowo-administracyjnych. Dowiedz się więcej na temat mediacji.

Czemu służy mediacja i kto może prowadzić mediacje?

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, obecnie w sprawach cywilnych winna być zawarta informacja czy strony podjęły próbę mediacji, a jeśli nie, powinny zostać wyjaśniony przyczyny niepodjęcia tej próby. Mediacja ma na celu umożliwienie stronom szybkie rozwiązanie sporu w formie polubownego porozumienia. Pozwala to nie tylko na oszczędność czasu, ale i konkretne oszczędności finansowe, wynikające ze skrócenia procedur prawnych.

W roli mediatora może występować osoba wpisana do wykazu mediatorów prowadzonego w sądzie okręgowym. Zadaniem tej osoby jest ułatwienie stronom rozmowy, łagodzenie napięć i pomoc w wypracowaniu porozumienia. Jednak samo porozumienie muszą wypracować strony konfliktu, ewentualnie przy pomocy swoich doradców prawnych. Mediację można prowadzić jeszcze przed wniesieniem sprawy do sądu, ale może też zostać rozpoczęta na podstawie postanowienia sądu już po wszczęciu postępowania. Aby mediacja mogła się rozpocząć konieczna jest zgoda stron postępowania.

Dlaczego warto zdecydować się na mediację?

Koszty przeprowadzenia mediacji są znacznie niższe niż koszty sądowe związane z pełnym postępowaniem sądowym. Obejmują wynagrodzenie mediatora i wydatki poniesione przez niego w związku z prowadzeniem mediacji. Koszty te ponoszą strony, zazwyczaj po połowie, chyba, że ustalony zostanie inny sposób rozliczania. Mediatora może wyznaczyć sąd, albo strony mogą wspólnie ustalić kto będzie prowadzić mediacje między nimi. Jedynym warunkiem jest to, by osoba taka wpisana była na listę mediatorów przy odpowiednim sądzie okręgowym.

Postępowanie mediacyjne nie powinno trwać dłużej niż trzy miesiące, jednak może ono zostać przedłużone na zgodny wniosek stron, jeśli sąd uzna, że jego dalsze prowadzenie będzie sprzyjać ugodowemu rozstrzygnięciu sprawy. Adwokat Dorota Daniel z biura prawnego Consensus zawsze doradza swoim klientom skorzystanie z mediacji w postępowaniach cywilnych i gospodarczych, ponieważ mediacja ma szereg pozytywnych skutków oprócz samego polubownego rozwiązania sporu. Dzięki mediacji łatwiejsze jest utrzymanie późniejszych relacji pomiędzy stronami, a w przypadku przedsiębiorstw – zachowanie korzystnego wizerunku. Oprócz obniżenia wydatków i szybszego zakończenia sporu, mediacja pomaga także rozstrzygnąć spór w sposób kompleksowy, zadowalający obie strony.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz