Czy leczenie kanałowe boli?

Czy leczenie kanałowe boli?

Wiele osób boi się dentysty, a gdy słyszy o leczeniu kanałowym, tym bardziej odciąga wizytę w gabinecie stomatologicznym. Pacjenci narzekają na ogromny ból, który odczuwany jest podczas zabiegu, a także po nim. Czy jednak leczenie kanałowe musi być zawsze bolesne? Sprawdź, jak przebiega leczenie kanałowe w profesjonalnym gabinecie.

Kiedy leczenie kanałowe jest ostatecznym rozwiązaniem?

Leczenie kanałowe zęba, czyli leczenie endodontyczne to niestety często jedyny sposób, żeby uratować chory ząb przed ekstrakcją. Metoda ta polega na leczeniu nieodwracalnego zapalenia miazgi, którego nie można wyleczyć za pomocą biologicznych metod umożliwiających zachowanie żywej miazgi nawet częściowo. Umożliwia usunięcie ogniska choroby i pozwala uniknąć dalszego rozwoju zakażenia na inne narządy.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda leczenie kanałowe. Leczenie endodontyczne przeprowadza się w znieczuleniu. Dentysta usuwa chorobowo zmienioną miazgę z komory i kanałów zęba, a następnie oczyszcza i wypełnia odpowiednim materiałem. Często przeprowadza się mikroskopowe leczenie kanałowe – lekarz pod mikroskopem może precyzyjnie obejrzeć całą komorę zęba i kanały, dzięki czemu jest w stanie dokładnie je oczyścić, w tym nawet trudne przypadki, np. kanały zakrzywione.

Zabieg rozpoczyna się od otwarcia komory zęba i usunięcia martwej lub żywej miazgi. Następnie stomatolog płucze i poszerza kanały korzeniowe, by przygotować je do wypełnienia. Po osuszeniu wypełnia kanały specjalnymi materiałami w celu ich zamknięcia. Leczenie kanałowe jedynki obejmuje tylko jeden kanał – dla porównania zęby trzonowe mają trzy lub nawet cztery kanały. Czasami zdarza się, że pierwszy zabieg się nie udaje, dlatego należy wykonać powtórne leczenie kanałowe. Przyczyną niepowodzenia pierwszego zabiegu mogą być wąskie lub zakrzywione kanały.

Warto pamiętać, że możliwe jest leczenie kanałowe w ciąży, jednak jest niewskazane w pierwszym trymestrze. Takie leczenie stomatolog może przeprowadzić z użyciem mikroskopu endodontycznego. Leczenie kanałowe pod mikroskopem sprawia, że nie jest konieczne wykonanie zdjęcia RTG.

Koszt leczenia zależy od liczby kanałów, a także stosowanych metod i doświadczenia specjalisty. Przed wizytą warto zapytać, ile kosztuje leczenie kanałowe w wybranym gabinecie dentystycznym.

Jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym?

Leczenie endodontyczne na pewno nie jest przyjemne, jednak nie musi być bolesne, bo pacjenci mogą skorzystać ze znieczulenia miejscowego. Osoby, które panicznie boją się wizyty u stomatologa, mogą wybrać znieczulenie ogólne, czyli zostać poddane narkozie.

Po wykonanym zabiegu niektórzy pacjenci skarżą się na ból – przeprowadzony zabieg jest dość inwazyjny i oddziałuje na nasze dziąsła, kości i nerwy. Dyskomfort może pojawić się pod wpływem mocnego nacisku lub zmiany temperatury. Rozwiązaniem jest stosowanie środków przeciwbólowych, bo dolegliwości po leczeniu kanałowym pacjenci mogą odczuwać nawet przez 2 tygodnie. Jeśli ból trwa dłużej niż miesiąc, należy zwrócić się do stomatologa.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz