Artykuł sponsorowany

Czy kserowanie książek na własne potrzeby jest legalne?

Czy kserowanie książek na własne potrzeby jest legalne?

Najwięcej książek kserują studenci. Wynika to z tego, że pragną zapewnić sobie dostęp do potrzebnych materiałów na zajęcia i egzaminy. Biblioteki nie dysponują bowiem nieograniczonymi zasobami i egzemplarzami, a trzeba sobie jakoś radzić. W tej sytuacji korzystanie z usług kserograficznych staje się doskonałym wyjściem. Jednakże tutaj pojawia się pytanie, czy działanie jest zgodne z prawem?

Jak prawo odnosi się do kserowania książek z biblioteki?

Obowiązujące przepisy wskazują, że ten proceder nie jest sprzeczny z prawem, jeżeli mieści się w zakresie użytku prywatnego, który określony jest w przepisach ustawy. Podkreślić należy fakt, że szacunek do własności intelektualnej jest bardzo istotny. Dlatego też kopiowanie książek we fragmentach lub całości będzie zgodne z prawem w sytuacji, gdy wskazane zasoby będą wykorzystywane na własny użytek lub udostępniane ludziom, którzy pozostają z nami w relacji osobistej, na przykład członkom rodziny, przyjaciołom, współlokatorom, czy znajomym ze studiów. W punkcie ksero można skopiować wyłącznie jeden egzemplarz książki. Nie ma możliwości zakupienia pozycji wcześniej skserowanych i powielonych książek – podkreśla specjalista zatrudniony w Taronik, która świadczy usługi kserograficzne.



Jaką korzyść z kopiowania książek mają autorzy pozycji?

Podkreślić należy fakt, że korzyści z kopiowania publikacji dotyczą zarówno studentów, jak i osoby prowadzące punkty kserograficzne. W przypadku żaków mogą oni przeczytać i zdobyć informacje zawarte w dziele za niewielką cenę. Właściciele punktów usługowych w tym przypadku nie mogą narzekać na brak pracy i środków finansowych. Jednakże jakie pozytywy mają z tego działania autorzy książek? Biorąc pod uwagę przepisy prawa, osoby świadczące usługi kserograficzne zobowiązani są do ponoszenia dodatkowych opłat. Kształtują się one na poziomie 3% wpływów z wykonywanej działalności. W dalszej kolejności są one przekazywane wydawcom, a także twórcom. Następuje to za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania.

W jakiej sytuacji dochodzi do naruszenia praw autorskich?

Naruszenie praw autorskich będzie miało miejsce wówczas, gdy osoba dysponująca skopiowanymi materiałami zacznie je sprzedawać w internecie. W takiej sytuacji będzie ona czerpała korzyści finansowe, które się jej prawnie nie należą. Takie postępowanie jest nielegalne i podlega karze związanej z poważnymi sankcjami karnymi i cywilnymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz