Artykuł sponsorowany

Czy kominki to rozwiązanie ekologiczne?

Czy kominki to rozwiązanie ekologiczne?

Przytulny salon wyposażony w kominek to dla wielu podstawowy element domu jednorodzinnego. Coraz więcej wątpliwości budzi jednak funkcjonowanie tego typu paleniska i jego wpływ na środowisko. Emisja spalin i innych szkodliwych substancji sprawia, że wokół domowego kominka narosło wiele mitów – czy takie rozwiązanie jest więc ekologiczne i nie zagraża zdrowiu domowników?

Bezpieczne źródło ciepła

Spalane w kominku drewno wydziela różnego rodzaju spaliny, które za pomocą specjalistycznego przewodu dymowego ulatniają się do atmosfery. W związku z takim funkcjonowaniem kominków wprowadzone zostały niezwykle restrykcyjne normy co do maksymalnych wartości emisji spalin i innych szkodliwych substancji. Domowe palenisko musi spełniać pod tym względem wszystkie normy, co gwarantują jedynie kominki oraz przeznaczone do nich wkłady wysokiej klasy. Tego typu produkty znajdują się w ofercie firmy Mas-Kominki – wkłady kominkowe spełniają wyśrubowane normy na poziomie 80% sprawności. Istotna jest także emisja szkodliwego tlenku węgla, czyli czadu. Trujący gaz dzięki zastosowaniu nowoczesnych wkładów kominkowych wydziela się zaledwie na poziomie 0,1% podczas procesu spalania. To zatem gwarancja pełnego bezpieczeństwa dla domowników i możliwość palenia w kominku każdego wieczoru. To samo dotyczy szkodliwych pyłów czy tlenku azotu. Dodatkowe źródło ciepła w postaci kominka w salonie musi być więc paleniskiem w pełni przystosowanym do używania. Jakich dokładnie zasad należy przestrzegać paląc w kominku?

Odpowiednie drewno

Do wytworzenia ciepła w kominku należy przede wszystkim używać odpowiednich materiałów. Palone drewno wysokiej jakości nie powoduje dużych zanieczyszczeń powietrza w procesie spalania, jednak materiał opałowy tego typu musi spełniać kilka najważniejszych wymogów. Istotna jest jego wilgotność – im drewno będzie bardziej suche, tym lepiej się spali. Wiąże się to nieodłącznie z mniejszą ilością wydzielonych do atmosfery szkodliwych substancji. Warto też sprawdzić drewno pod kątem rodzaju drzewa – do domowych kominków zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie surowiec z drzew liściastych, takich jak np. dąb, brzoza, buk czy grab. Jeśli dobrej jakości kominek wykorzystywany zaś będzie jedynie do okazjonalnego palenia, lepiej jest zastosować drewno o niskiej wartości energetycznej. Należy do niego m.in. wierzba, topola czy kasztan, które z pewnością nie dadzą zbyt wiele ciepła, jednak będą majestatycznie płonąć podczas letnich wieczorów. Warto więc zadbać o odpowiedni kominek, który będzie posiadał wszystkie niezbędne atesty. Należy jednak wiedzieć również, czym można w nim palić, by nie generować dużych zanieczyszczeń. Kominek może być więc z powodzeniem rozwiązaniem ekologicznym, które nie będzie szkodliwe dla środowiska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz