Artykuł sponsorowany

Czy każda waga wymaga legalizacji?

Czy każda waga wymaga legalizacji?

Legalizacja wag to czynność, która jest ściśle regulowana przez polskie prawo. Polega na sprawdzeniu, czy przyrządy pomiarowe są odpowiednio skonfigurowane i dają miarodajne wyniki. Potwierdzeniem takiej kontroli jest dowód legalizacji. Jednak nie wszyscy użytkownicy wag przemysłowych muszą poddawać je legalizacji. Dowiedz się, czy jesteś w tej grupie.

Na mocy ustawy z dnia 11 maja 2001 roku — prawo o miarach – jest w Polsce przeprowadzana legalizacja wag. To proces, który obejmuje sprawdzenie, stwierdzenie,
a na końcu potwierdzenie, że waga i jej elementy spełniają wszelkie wymagania techniczne oraz metrologiczne.
W praktyce oznacza to, że po jego przeprowadzeniu można posługiwać się przyrządem, który jest legalnie dopuszczony do użytku publicznego.

Kto musi przeprowadzać legalizację wagi?

Legalizacji nie podlegają wszystkie wagi. Przepisy prawa odnoszą się do wybranych grup urządzeń. Prawnej kontroli metrologicznej podlegają urządzenia, którymi posługują się pracownicy służby zdrowia, a także ci chroniący środowisko. Przyrządy pomiarowe stosowane w ochronie praw konsumenta i porządku publicznego również podlegają temu obowiązkowi. Warto zaznaczyć, że legalizacja nie jest przyznawana dożywotnio. Dla poszczególnych przyrządów obowiązują okresy legalizacji pierwotnej, jednostkowej
i ponownej, które wahają się od 13 miesięcy (wagi wagonowe) do 3 lat (wybrane odważniki).

W grupie wag wymagających legalizacji są również urządzenia działające w obrocie handlowym, przy kontrolach celnych oraz związane z pobieraniem świadczeń, kar, wynagrodzeń czy należności.

Jak przebiega proces legalizacji i komu go zlecić?

Proces legalizacji może przeprowadzić firma mająca stosowne uprawienia do tego typu działań. Urządzenie musi zostać zatwierdzone jeszcze zanim zostanie dopuszczone do obiegu. Potwierdzeniem legalizacji jest dowód, czyli plomba, którą najczęściej w formie naklejki umieszcza się na wadze.

Legalizacja składa się z kilku etapów. Firma, najlepiej taka, która ma zasięg ogólnopolski, np. Wagotechnika, odbiera od zgłaszającego wagę lub odważniki do legalizacji. Następnie:

  1. przygotowuje ją do legalizacji poprzez odpowiednią kalibrację, oczyszczenie, naprawę. Na tym etapie wykorzystuje zaplecze intelektualne i techniczne,
  2. reprezentuje klienta w Urzędzie Miar, załatwiając w jego imieniu formalności,
  3. oddaje zalegalizowane urządzenie klientowi.

Dobrze, gdy na czas legalizacji firma oferuje sprzęt zastępczy. Niektóre z nich przypominają również klientom o upływającym okresie ważności legalizacji i konieczności ponownego zalegalizowania wagi oraz odważników.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz