Artykuł sponsorowany

Czy każda butla gazowa wymaga legalizacji?

Czy każda butla gazowa wymaga legalizacji?

Gazy techniczne są powszechnie wykorzystywane w przemyśle – używa się ich między innymi jako źródło zasilania dla wielu urządzeń, a także w procesie cięcia metali, spawania lub w celach medycznych. Do przechowywania gazów używa się specjalnych, odpornych na działanie wysokich ciśnień butli. Butle takie powinny dopuszczone do użytku przez odpowiednie organy.

Czym jest legalizacja butli?

Butla gazowa to specjalny, wykonany z odpowiednich materiałów (takich jak stal nierdzewna lub stal wysokowęglowa) pojemnik, które parametry wytrzymałościowe są wystarczające do przechowywania w nim gazów technicznych pod bardzo wysokim ciśnieniem. Aby mieć pewność, że magazynowanie oraz wykorzystywanie gazów zamkniętych w takich pojemnikach jest bezpieczne dla otoczenia (gazy mogą być toksyczne lub łatwopalne), butle muszą spełniać określone w odpowiednich ustawach normy. Legalizacja to wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego potwierdzenie, że dany pojemnik spełnia te normy, a zatem może być wykorzystywany do przechowywania gazów o określonych parametrach. Potwierdzeniem, że butla uzyskała legalizację jest opatrzona stemplem inspektora UDT naklejka umieszczona na jej korpusie, a także protokół z pisemnym zezwoleniem na użytkowanie.

Czy każda butla musi posiadać legalizację?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, każda butla gazowa, która ma zostać wprowadzona do sprzedaży i użytku, musi pozytywnie przejść stosowne testy potwierdzające, ze spełnia one wymogi stawiane w normach. Sprzedaż oraz używanie butli bez legalizacji, niezależnie od rodzaju przechowywanego w niej gazu, jest prawnie zabronione. Zazwyczaj to dystrybutor butli gazowych występuje do UDT o ekspertyzę i legalizację butli, jeśli jednak jesteśmy już jej posiadaczem, obowiązek ten spoczywa na nas. Butla może jednorazowo uzyskać legalizację na 10 lat – przed upływem tego okresu musimy zgłosić się do UDT, by butla została ponownie zalegalizowana.

- W tym celu musi zostać na nowo przebadana w celu sprawdzenia, czy jej właściwości nie zmieniły się w wyniku użytkowania 

– mówi przedstawiciel firmy Imtechgaz, specjalizującej się w sprzedaży gazów technicznych różnego rodzaju.

 – Na początek pojemnik jest dokładnie czyszczony i płukany w celu pozbycia się z niego resztek zawartości. Następnie poddawany jest hydraulicznej próbie ciśnieniowej. Jeśli podczas testu nie dojdzie do uszkodzenia któregoś z jej elementów, oznacza to, że może ona być dalej wykorzystana. Należy pamiętać, że wszelkie ślady uszkodzenia, takie jak wgniecenia i inne odkształcenia czy ślady korozji mogą być czynnikami eliminującymi butlę z dalszego użytku.

Po pomyślnym przejściu prób wytrzymałościowych, butla zyskuje legalizację na kolejne 10 lat. Ale uwaga, jedna butla może być użytkowania przez maksymalnie 20 lat – po tym czasie należy ją wymienić na nową.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz