Materiał Partnera

Czy język polski jest trudny do nauki?

Czy język polski jest trudny do nauki?
Język polski to jeden z najtrudniejszych języków do nauki. Z wieloma zwrotami, odmianami i regułami mają problem nawet sami Polacy. Dla cudzoziemców nauka języka polskiego to prawdziwe wyzwanie, które wymaga dyscypliny, a przede wszystkim cierpliwości. Najlepiej zdecydować się na naukę języka polskiego w szkole, gdzie lekcje przeprowadzane są przez doświadczonych nauczycieli, którzy znają sprawdzone metody nauki.


Obcokrajowiec, który mieszka w Polsce, może mieć nie lada problem, jeśli nie zna podstaw języka polskiego. Wizyta w sklepie, aptece czy u lekarza może okazać się prawdziwą drogą przez mękę. Nauka języka polskiego jest bardzo trudna, a to ze względu na złożoną gramatykę, mnóstwo reguł, wyjątków, trudną wymowę, ortografię i wiele innych kwestii. Według cudzoziemców, którzy zmierzyli się z nauką naszego języka ojczystego, ogromną barierę stanowią zasady pisowni. Ich zdaniem są one bardzo zawiłe i trzeba pamiętać o wielu wyjątkach. Niestety ich znajomość jest podstawą i to właśnie te zagadnienia pozwalają na skuteczne porozumiewanie się. Stworzenie poprawnie skonstruowanego zdania, w odpowiedniej formie oraz kolejności, to właściwa i tym samym jedyna droga do poprawnej nauki języka polskiego.

Trzeba przyznać, że nauka języka polskiego to zdecydowanie bardzo wysoki stopień trudności. Trzeba dobrze przyswoić mnóstwo zasad gramatyki i ortografii. Samodzielna nauka jest bardzo żmudna, więc zdecydowanie lepiej zainwestować w specjalistyczne lekcje języka polskiego dla obcokrajowców, np. w Szkole języka polskiego Makilen w Krakowie. Efektywny program zapewni idealne podejście do każdego ucznia, dzięki czemu każdy może przyswoić podstawy tego języka, zdecydowanie szybciej niż w przypadku samodzielnej nauki. Kursy odbywają się na różnym poziomie znajomości języka. Dodatkowo uczniowie mogą poznać panującą w Polsce kulturę i obyczaje.

Prawidłowa wymowa

Oprócz teorii, trzeba także nauczyć się praktyki. Jeszcze więcej trudności sprawia prawidłowa wymowa polskich słów. Nauka trudnych w wymowie głosek szumiących i ciszących, czyli „sz”, „ż”, „cz”, „dż”, „ś”, „ź”, „ć” i „dź” jest bardzo ciężka, ale niezbędna, np. do czytania i porozumiewania się. Warto więc skorzystać z pomocy lektora i poprawić swoją wymowę, popracować nad płynnością i fonetyką.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz