Artykuł sponsorowany

Czy jest warsztat świadomego oddychania?

Czy jest warsztat świadomego oddychania?

Praca coacha kojarzy się głównie z budowaniem wizerunku osób i firm, z treningami menadżerskimi w oparciu o badanie FRIS, a także z doskonaleniem kreatywności, autoprezentacji oraz komunikacji interpersonalnej. Podkreślić jednak warto, że coache z międzynarodowymi akredytacjami ACC ICF pomagają nie tylko ludziom biznesu, ale także każdej osobie, która szuka drogi samorozwoju, motywacji i akceptacji samej siebie. Polacy coraz chętniej uczestniczą zatem w terapiach emocjonalnych, wśród których bardzo ciekawe są warsztaty świadomego oddychania. Dowiedz się, czego one dotyczą.

Oddech – dowiedz się, jak wyznacza sposób naszego funkcjonowania

Oddech jest jedną z funkcji organizmu człowieka, która odbywa się samoistnie bez udziału świadomości. Prawidłowy proces ma zaś zapewnić każdej komórce w ciele odpowiednią dawkę życiodajnego tlenu. Z nim każdy człowiek zaczyna swoją ziemską przygodę i z nim też ją kończy. Bez trudu można zatem dostrzec, że oddychanie jest podstawową czynnością człowieka, która wyznacza swoiste ramy naszego życia. Jak się jednak okazuje, oddech wpływa nie tylko na „zasilanie” nas do egzystencji.

Lekarze, psychologowie, mistycy, a także teraz i coache dostrzegają, jak ważne jest prawidłowe oddychanie dla odzyskania równowagi psychicznej, w tym emocjonalnej. W oddychaniu tkwi bowiem źródło wyciszenia, regeneracji i odzyskiwania utraconej energii, a także psychicznego oraz fizycznego samopoczucia. Im zaś oddech jest wykonywany bardziej prawidłowo, tym człowiek lepiej się czuje. Podobnie jest ze sterowaniem własnymi emocjami, w tym strachem, gniewem, rozczarowaniem czy też pozytywnymi odczuciami takimi jak radość. Nie bez przyczyny dla uspokojenia bierzemy trzy czy dziesięć głębokich oddechów. Taki przykład świadomego oddychania nie musi mieć jednak tylko krótkotrwałego efektu.

Czym jest świadome oddychanie?

Nie każdy problem z układem oddechowym dotyczy poważnych schorzeń takich jak astma. Wiele trudności wynika z nawyku nieprawidłowego oddychania np. przez usta. To zaś przekłada się zarówno na utratę sił witalnych każdego dnia, jak i na zaburzoną równowagę emocjonalną. Aby tego uniknąć, warto nauczyć się właśnie świadomie oddychać. W tym celu w Polsce i na całym świecie prowadzone są warsztaty zamknięte dla małych grup, podczas których człowiek może skupić się na tym, co dotychczas robił automatycznie. Świadome oddychanie rozpoczyna się od poznania rytmu własnego oddechu, jego zmiany w zależności od sytuacji, a także wpływu na zdrowie.

Podczas warsztatów poznaje się i uczy nowych prawidłowych wzorców oddechowych tak, by można było je stosować w codziennym życiu. Lekarze skupiają się przy takich terapiach na zdrowiu fizycznym człowieka, psychologowie na pomocy w rozwiązywaniu problemów, a coachowie idą krok dalej – ich holistyczne podejście zmierza do tego, by człowiek dzięki prawidłowemu i świadomemu oddechowi potrafił zarządzać równowagą wewnętrzną oraz motywacją. Zmiana nawyków w oddychaniu może stać się zatem początkiem drogi przemiany całego życia.

Dla kogo polecane są warsztaty świadomego oddychania?

Warsztat świadomego oddychania kierowany jest dla każdej osoby, która chce pracować nad własną samoakceptacją, motywacją do działania oraz nad odzyskiwaniem równowagi wewnętrznej. Szczególnie polecany jest jednak ludziom zestresowanym, czy to na skutek dużej odpowiedzialności w pracy, czy przez sytuację rodzinną. Coache zachęcają zatem do wzięcia udziału w tego typu warsztatach przy różnego rodzaju terapiach emocjonalnych, a nawet przy treningach menadżerskich.

Podkreślić też warto terapeutyczny, leczniczy wymiar pracowania nad świadomym oddychaniem. Pomaga ono w motywacji do walki z różnymi schorzeniami, a także dzięki lepszemu dotlenieniu ciała sprzyja minimalizowaniu różnych dolegliwości. Na warsztaty zapisują się osoby przewlekle zmęczone, z zaburzeniami nerwicowymi, z atakami paniki, a także ci, którzy cierpią na zaburzenie snu czy związany z układem nerwowym zespół jelita drażliwego. Do udziału w warsztatach zachęca się też osoby z problemami metabolicznymi, otyłością, astmą oskrzelową oraz innymi chorobami somatycznymi. Warto, by świadomym oddychaniem zainteresowali się również wszyscy ci, którzy mają problem z chrapaniem czy tzw. zespołem bezdechu śródsennego. Z takimi osobami pracuje coach Monika Chwojnicka, która działa we Wrocławiu.

Jak wyglądają warsztaty świadomego oddechu?

Warsztaty świadomego oddechu mogą być prowadzone w małych kilkuosobowych grupach lub też w formie zajęć indywidualnych. W cyklu kilku spotkań z coachem uczestnik warsztatu poznaje dokładnie mechanizmy własnego oddechu, a także złe nawyki z tym związane. Trener pomaga także zrozumieć zależności między oddychaniem a panowaniem nad emocjami oraz odzyskiwaniem energii. Pierwszy moduł zwany jest zatem modułem relaksacyjnym. Po nim zaś następuje czas na moduł treningu oddechowego.

Trening oddechowy odbywa się często przy wykorzystaniu skutecznej metody Butejki, która opracował ceniony rosyjski lekarz – profesor Konstantyn Pawłowicz Butejko. W swoich badaniach zaobserwował on, że jednym z największych problemów przy oddychaniu staje się tzw. hiperwentylacja. Dotyczy ona oddechu większą objętością powietrza, niż nakazują parametry fizjologiczne. Przez to oddech staje się nieregularny, głośny czy szybki. Metoda Butejki pozwala zaś pracować nad świadomym i zdrowym oddechem: powolnym, niesłyszalnym, delikatnym, przeponowym.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz