Materiał Partnera

Czy jest system monitoringu mediów i maszyn?

Czy jest system monitoringu mediów i maszyn?

Nowoczesne ośrodki przemysłowe wdrażają w swoje struktury złożone systemy monitoringu procesów technologicznych. Jednym z nim jest system monitoringu mediów i maszyn, który pozwala na zastosowanie odpowiednich działań oszczędnościowych. Są one wykorzystywane przez najlepsze firmy z branży automatyki przemysłowej. Współpracę z nimi podejmują przedsiębiorcy, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak w łatwy sposób można zarządzać swoją technologią.

System monitoringu mediów i maszyn

Nowoczesne zarządzanie procesami technologicznymi polega na wykorzystaniu tak zwanych systemów monitoringu mediów i maszyn. Pozwalają one na zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych, zwiększenie dostępności maszyn, zmniejszenie zużycia energii oraz innych mediów, a także – dzięki odpowiednim raportom – określanie stanu eksploatowania wykorzystywanej techniki przemysłowej. Warto wiedzieć, że instalowane systemy nadrzędne są w stanie przeprowadzać stały i kompleksowy monitoring parametrów centrali klimatycznych, wody technologicznej, centralnego odkurzacza, kotłów gazowych, zużycia wody bieżącej, produkcji ścieków produkowanych, zużycia gazu w procesach technologicznych czy instalacji centralnych.

Odpowiednie zaprojektowanie systemu

W celu zaprojektowania systemu monitoringu mediów i maszyn należy podjąć współpracę z firmami z branży automatyki przemysłowej. Jednym z najlepszych w Polsce podmiotów tego typu jest Zakład Przemysłowych Systemów Automatyki, który posiada na swoim koncie ponad 450 zrealizowanych projektów dotyczących procesów produkcyjny. Tego typu zakłady po zrealizowanej wizji lokalnej na terenie przedsiębiorstwa, a także po dokładnym określeniu zastosowanej technologii, przechodzą do działań projektowania. Dzięki temu wdrażają one w strukturach różnych organizacji zintegrowane sieci przemysłowe takie jak Mitsubishi MELSECNET/H, Mitsubishi CC-link, LON Works czy Industrial Ethernet.

Zalety systemu monitoringu mediów i maszyn

Monitoring mediów i maszyn pozwala na podgląd oraz wizualizację wszystkich niezbędnych parametrów, które są gromadzone do celów raportowych. System ten posiada również zaprogramowane normy – gdy ulegają one przekroczeniu, uruchamiają się odpowiednie alarmy. Warto wiedzieć, że wykorzystanie systemu monitoringu mediów i maszyn, przynosi danej organizacji wiele korzyści operacyjnych oraz ekonomicznych, są nimi m.in.:

  • uzyskiwanie informacji o dobowym wykorzystaniu danego źródła energii – możliwość sterowania zapotrzebowaniem na media (generowanie oszczędności),
  • możliwość wprowadzenia szybkich zmian w harmonogramie pracy maszyn i kadry,
  • uzyskiwanie informacji o usterkach i awariach maszyn oraz instalacji zapewniających dostęp do mediów,
  • możliwość śledzenia poboru mediów w czasie rzeczywistym – określenie, gdzie dochodzi do największych strat,
  • zapewnienie procesowi technologicznemu dodatkowego zabezpieczenia.

Opracowanie:
Ostrów Wielkopolski, Krotoszyńska 35
tel. 62 735 79 61
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz