Materiał Partnera

Czy istnieją idealne dewocjonalia?

Czy istnieją idealne dewocjonalia?

Sklepy z dewocjonaliami znajdują się w każdym większym mieście, a często także miasteczkach o mniejszej ilości mieszkańców. Nie wszystkie z nich oferują produkty tej samej jakości, wykonane z poszanowaniem zasad wiary. Niektóre z nich mogą wręcz obrazić wierzących. Inne stoją natomiast na pograniczu wiary i zabobonów – takich powinniśmy wystrzegać się najbardziej. Niestety, maskują się one na tyle dobrze, że czasem trudno jest nam znaleźć rozróżnienie.

Czym są dewocjonalia?

Dewocjonalia to pokaźna grupa obiektów związanych z kultem religijnym – w naszym kraju najczęściej chrześcijańskim. Wśród dewocjonaliów znajdziemy zatem różańce i krzyżyki, ale także wszystkie obiekty niezbędne do realizacji posługi duszpasterskiej, takie jak chociażby kropidła, lichtarze, naczynia na wodę święconą i wiele innych. Produkcją dewocjonaliów z tej drugiej kategorii zajmuje się między innymi firma Limar-Bis. I jakkolwiek w jej przypadku nie ma wątpliwości co do jakości oferowanych przez nią wyrobów, tak w przypadku wielu pomniejszych sklepów oferujących dewocjonalia takie wątpliwości są naturalne. Akcesoria produkowane w dużej mierze masowo, daleko poza granicami naszego kraju, wykonane z niskiej jakości surowców i wyposażone w jarmarczne dodatki nie budzą naszego szacunku i zaufania. Dewocjonalia powinny natomiast wiązać się nierozerwalnie z wiarą i powagą, jaką ona roztacza. Nie powinniśmy dać się skusić tandetnie wykonanym, tanim produktom, które mogą nawet obrazić uczucia religijne co gorliwszych wyznawców.

Jak mądrze kupować dewocjonalia?

Kupując produkty tego typu powinniśmy upewnić się, czy dana placówka ma związek z Kościołem – wydaje on bowiem specjalne pozwolenia niejako poświadczające wiarygodność danego dystrybutora dewocjonaliów. Ma to ogromne znaczenie dla wszystkich z nas, którzy prawdziwie wierzą. Nie chodzi oczywiście o to, że w sklepie, który nie współpracuje z Kościołem nie znajdziemy wysokiej jakości, wykonanych z szacunkiem dewocjonaliów, ale jest to po prostu mniej prawdopodobne. Możemy natknąć się na obiekty, które – choć wydają się mieć związek z wiarą katolicką – stanowią w istocie coś zgoła odmiennego. W razie wątpliwości możemy zawsze zasięgnąć rady naszego duszpasterza, jednak najlepiej wybierać wysokiej jakości dewocjonalia, co do których nie mamy żadnych wątpliwości. Musimy przede wszystkim pamiętać, że nie służą one do ozdoby, ale do pogłębienia wiary i więzi z Bogiem. I chociaż wiele dewocjonaliów (takich jak chociażby medaliki) podlega zmieniającej się modzie, nie ona powinna być pierwszą kwestią, którą będziemy kierować się przy ich wyborze.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz