Materiał Partnera

Czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną się opłaci?

Czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną się opłaci?
Technologie związane z energią odnawialną z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. I choć względy ekologiczne są tutaj bardzo ważne, to jednak najczęściej branym pod uwagę czynnikiem, jest możliwość znacznego obniżenia swoich rachunków. Sztandarowy przykład stanowi tutaj instalacja fotowoltaiczna. Co warto o niej wiedzieć i gdzie szukać najatrakcyjniejszych ofert?

Funkcjonowanie i wydajność


Sama zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest znacznie prostsza, niż mogłoby się powszechnie wydawać. Promienie słoneczne, które docierają do paneli, są w nich zamieniane na prąd stały, który następnie trafia on do specjalistycznie zaprojektowanego falownika. Tutaj zostaje przekształcony w prąd zmienny. Stąd też przesyła się go bezpośrednio do sieci domowej, gdzie zasila wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne. Na temat instalacji fotowoltaicznej powstało wiele mitów. Jak zwykle bywa w tego typu przypadkach, zdecydowana większości z nich, nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości.

W tym miejscu warto wyraźnie podkreślić, iż klimat panujący w naszym kraju nie ma absolutnie żadnego wpływu na wydajność funkcjonowania paneli. To, że Słońce często schowane jest za chmurami, nie oznacza, iż fotony światła nie docierają do powierzchni. Oczywiście nie dzieje się to z taką intensywnością, jak w państwach zlokalizowanych na południowych krańcach kontynentu, aczkolwiek stopień zaawansowania technologicznego instalacji, pozwala wydobyć z niej maksimum możliwości. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?


Ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od ściśle powiązanych ze sobą czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o ilości koniecznej do wytworzenia energii, sposobie montażu, marce urządzenia oraz marży dystrybutora. W zależności od konkretnej sytuacji inwestorzy muszą liczyć się z kosztami od kilkunastu do nawet 30 tysięcy złotych. Czy to dużo? Zapewne tak – jeżeli cały proces potraktujemy w kategoriach jednorazowego wydatku. Zupełnie inaczej sprawa wygląda wtedy, gdy rozpatrzymy go jako pewną inwestycję. O tym, że zakup w końcu się zwróci, mówi nam sama matematyka. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie, dotyczące tego, kiedy się to stanie?

Oczywiście nie w ciągu roku lub nawet dwóch lat. Niemniej jednak już po koło 6-7 latach, zaczniemy produkować na własne potrzeby zupełnie darmową energię pochodzącą ze Słońca. Z oczywistych względów nie trzeba się obawiać, iż najbliższa nam gwiazda nagle przestanie świecić. Nie podniesie również cen za swoje usługi. Dlatego właśnie wszyscy ci, którym w pierwszej kolejności zależy na pełniej energetycznej niezależności, powinni skorzystać z oferty firmy Techinstalacje. Specjaliści zajmą się zebraniem wszystkim niezbędnych pomiarów, stworzą stosowną dokumentację umożliwiającą uzyskanie dotacji, wybiorą optymalny sprzęt, a także zajmą się montażem. Wszystkie panele pochodzące od najlepszych światowych producentów objęte się stosowną gwarancją.


Opracowanie:
Wrocław, marsz. Józefa Piłsudskiego 74 lok. 320
tel. 690 001 858
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz