Czy hormony mają wpływ na powstanie cellulitu?

Czy hormony mają wpływ na powstanie cellulitu?

Każda kobieta marzy o gładkiej i sprężystej skórze. Jesteś aktywna fizycznie, zdrowo się odżywiasz, a mimo to masz cellulit? Na pojawienie się nieestetycznych grudek i wgłębień na skórze ma wpływ nie tylko tłusta dieta i brak aktywności, ale również hormony – dokładniej żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny, insulina, adrenalina i hormony tarczycy. Dlaczego tak się dzieje?

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym jest cellulit?

Cellulit to zaburzenie w budowie skóry prowadzące do zmiany w jej wyglądzie. W wyniku jego powstania na powierzchni skóry (głównie ud, pośladków, brzucha i ramion) pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające pomarańczową skórkę. Cellulit może dotyczyć wszystkich kobiet, niezależnie od wagi. Jedną z głównych przyczyn powstania cellulitu są zaburzenia hormonalne.

Cellulit, a hormony

Za pojawienie się u kobiet „pomarańczowej skórki” najczęściej odpowiedzialny jest estrogen – żeński hormon płciowy, któremu zawdzięczamy również pełne biodra i piersi, wysoki ton głosu i inne cechy, które charakteryzują kobiecy wygląd. Ważną rolą estrogenu jest również regulacja prawidłowego cyklu miesiączkowego i oddziaływanie w procesach przemiany materii, m.in. w metabolizmie tłuszczów.

Jak estrogen ma się do powstania cellulitu? Jeśli w organizmie pojawi się on w nadmiernej ilości, może doprowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych, osłabienia ich elastyczności i tworzenia się obrzęków. Rozszerzone naczynia krwionośne gorzej funkcjonują, utrudniony jest również transport substancji odżywczych i tlenu. Komórki tłuszczowe powiększają się i gromadzą toksyny, które nie zostały odprowadzone przez naczynia krwionośne. W wyniku tych zaburzeń komórki powiększają się, co następnie widoczne jest gołym okiem w postaci nierówności na powierzchni skóry.

Nadmiar estrogenów powoduje również retencję wody - to właśnie dlatego u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną często występuje cellulit wodny.

Estrogen – jedyny winowajca?

Chociaż mówiąc o zależności hormonów i cellulitu, mamy na myśli głównie estrogen, na pojawienie się "pomarańczowej skórki" coraz częściej mają wpływ również inne hormony. Możemy do nich zaliczyć insulinę, adrenalinę i hormony tarczycy. Waga osób zmagających się z nadczynnością tarczycy często systematycznie wzrasta, mimo prowadzenia zdrowego trybu życia. W takim przypadku duże znaczenie ma podjęcie leczenia farmakologicznego pod kontrolą endokrynologa. Niestety schorzenia tarczycy występują coraz częściej, a z cellulitem wywołanym przez hormony nie jest łatwo walczyć.

Jak zwalczać cellulit hormonalny?

W przypadku, gdy podejrzewamy, że cellulit jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, najlepiej wykonać podstawowe badania, które pokażą stężenie poszczególnych hormonów. Zwiększony poziom estrogenów jest najczęściej wynikiem ciąży lub menopauzy, na co nie mamy dużego wpływu. Na jego podwyższoną ilość mogą mieć wpływ również leki hormonalne i tabletki antykoncepcyjne - wówczas warto skonsultować z lekarzem zmianę tabletek na inne.

Aby przywrócić gospodarkę hormonalną do prawidłowego stanu, warto również wprowadzić zmiany w swojej diecie - ograniczyć spożywanie cukru i węglowodanów, a także kawy i alkoholu, sięgać po zdrowe tłuszcze i produkty bogate w probiotyki. Pozytywny wpływ na nasze hormony będzie miało również ograniczenie stresu, którego zbyt wysoki poziom może spowodować w naszym organizmie zapalenie i gromadzenie się tłuszczu.

Warto również skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej - masaży antycellulitowych, kriolipolizy, jonoforezy, mezoterapii czy zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz