Czy henna niszczy włosy?

Czy henna niszczy włosy?

Marzysz o pięknych i lśniących włosach, ale chciałabyś coś zmienić? Obawiasz się tradycyjnego farbowania? Wypróbuj naturalny sposób na koloryzację. Henna to roślinny barwnik uzyskiwany z liści i pędów lawsonii bezbronnej. W celu pozyskania barwiącego proszku liście rozdrabnia się, gotuje, a później dokładnie osusza. Powstały proszek należy połączyć z wodą, by uzyskać płynną konsystencję. Poznaj cenne właściwości henny.

Czy henna jest zdrowa, czy niszczy włosy?

Mimo że zapach mikstury nie należy do najprzyjemniejszych i wiele osób odstrasza, henna zawiera szereg wartościowych składników mineralnych. Znajdziemy tam między innymi magnez, wapń, potas, a także enzymy, kwasy i witaminy takie jak A, B, D.

Z czego wynika dobroczynne działanie henny na włosy? W czasie farbowania cząsteczki rośliny wnikają w głąb kosmyków i łączą się z włóknami keratyny – w ten sposób włosy nie tylko zyskują pożądany odcień, ale także moc i blask. To wszystko dzięki uzupełnieniu ubytków keratyny. Włosy stają się bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych i utratę wody.

Jednak henna do włosów ma swoim przeciwników, ponieważ u niektórych może doprowadzić do przesuszenia. Włosy stają się sztywne i trudne do rozczesania. Nie ma jednak powodów do zmartwień, efekt sztywnych kosmyków utrzymuje się jedynie przez kilka dni po farbowaniu. Żeby zapobiec plątaniu, warto dodać do henny odżywkę bogatą w oleje.

Należy pamiętać, że farbowanie włosów henną wymaga czasu i cierpliwości, dlatego nie jest to rozwiązanie dla każdego. Ponadto nie poszalejemy tu z kolorem tak jak w przypadku farb chemicznych, które dają nam niemal nieograniczone możliwości. Czarnych włosów nie zmienimy w platynowy blond za pomocą henny. Wachlarz kolorystyczny jest mocno ograniczony, a efekt, jaki uzyskamy, w dużej mierze zależy od naturalnego pigmentu. Henna przede wszystkim pogłębia naturalny odcień, a nie zmienia kolor.

Musisz pamiętać, też o kilku ważnych kwestiach. Jeśli masz zniszczone końcówki, musisz liczyć się z tym, że mogą stać się ciemniejsze, bo szybciej chłoną barwnik. Niektóre osoby, które mają kręcone włosy, obserwują po zastosowaniu henny lekkie wyprostowanie skrętu.

Jak farbować włosy henną?

Przed nałożeniem na włosy, należy poczekać, aż henna się utleni. Koniecznie postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Czas trzymania mieszanki na kosmykach jest dość długi – musisz przeznaczyć na to około 4 godzin. Nakładanie i zmywanie henny wymaga pewnej precyzji, żeby nie ubrudzić całej łazienki. Najlepiej w tym celu poprosić o pomoc drugą osobę. Jak zmyć hennę? Barwnik należy dokładnie zmywać pod bieżącą ciepłą wodą. Płuczemy, aż woda nie będzie się już barwić.

Jaką hennę wybrać?

Koniecznie zwróć uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu. Długa lista składników nie wróży najlepiej. W przypadku czystej henny na liście powinna znaleźć się tylko jedna nazwa, czyli Lawsonia Inermis. Niektóre henny zawierają również naturalne barwniki, które pomagają uzyskać wymarzony odcień.

Dodatek niebieskiego indygo, czyli wyciągu z indygowca farbiarskiego pozwala zafarbować włosy na kolor miedzianego brązu. Z kolei jeśli zależy ci na chłodnym odcieniu brązu, szukaj na opakowaniu składnika o nazwie Emblica Officinalis (Amla).

Należy pamiętać, że henna zmienia kolor na stałe, dlatego jeśli marzysz o częstych metamorfozach, henna nie jest wyborem dla ciebie. Powrót do naturalnego koloru może sprawić wiele problemów i często jedynym rozwiązaniem jest przeczekanie, aż włosy same odrosną.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz