Artykuł sponsorowany

Czy gry VR mają przed sobą świetlaną przyszłość?

Czy gry VR mają przed sobą świetlaną przyszłość?

Wirtualna rzeczywistość (VR – z ang. virtual reality) to technologia umożliwiająca interakcję z trójwymiarowym obrazem, który imituje przestrzeń, przedmioty czy wydarzenia. Wszystkie te elementy są zgodne z konwencją gry, jaka jest odtwarzana – a właściwie tworzona – w tym trybie. Immersja, jakiej się doświadcza za pomocą okularów VR jest zdecydowanie bardziej intensywna niż w przypadku tradycyjnej rozgrywki.

Konstrukcja urządzeń, jak i gier VR zakłada manipulację zmysłami człowieka w taki sposób, aby możliwe było kompletne zatracenie się w świecie przedstawionym. Naturalność „wnikania” w wirtualną rzeczywistość, która tworzy nowe otoczenie użytkownika, została osiągnięta za pomocą specyficznej budowy urządzeń i obrazu oraz odpowiedniego oprogramowania. Takie działania można zaobserwować w osłoniętych bokach okularów VR, ekranu dostosowanego do zasięgu ludzkiego wzroku, wynoszącego 180˚ czy w reakcji systemu w czasie rzeczywistym.

Krótka historia wirtualnej rzeczywistości

Zanim nastąpi analiza przyszłości gier VR, warto pochylić się nad genezą zjawiska. Pierwsze próby stworzenia „wirtualnej rzeczywistości” sięgają lat 80. XX wieku, kiedy zaprojektowano pierwszy wyświetlacz tego typu. Nie umożliwiał on interakcji z obrazem, był to jednak moment, od którego nastąpił gwałtowny rozwój całej technologii – informuje pracownik firmy LAB6

W latach 90. w salonach gier zaczęły pojawiać się automaty VR, jednak ze względu na niedostateczny postęp technologiczny oraz przyczyny ekonomiczne kolejne urządzenia charakteryzowały liczne usterki. Dopiero na przestrzeni ostatnich 5 lat wirtualna rzeczywistość doczekała się odpowiednich narzędzi i zaczęła zajmować należne jej miejsce.

Przyszłość gier VR

Jak widać, technologia VR tak naprawdę dopiero zaczęła się rozwijać. Czasy współczesne umożliwiły dynamiczną ewolucję wirtualnej rzeczywistości, przed którą z pewnością stoi świetlana przyszłość, a w której elementy pobudzające immersję użytkownika będą jeszcze lepiej dopracowane. Gwałtowne rozpowszechnienie tej formy rozrywki sprawia, iż znajduje ona zastosowanie w innych gałęziach działalności człowieka – takich, jak biznes czy przemysł. Prowadzone są specjalnie przygotowane szkolenia VR, w których mogą brać udział pracownicy z różnorodnych części świata, a które są ukierunkowane na rozwiązywanie problemów organizacyjnych i logistycznych wewnątrz firmy. Można przypuszczać, iż gry i aplikacje programowane w tym trybie uzyskają jeszcze większą popularność w korporacjach.

Przyszłość wirtualnej rzeczywistości stoi pod znakiem doskonalenia jej poszczególnych aspektów, mających wpływ na naturalność doświadczania świata przedstawionego. Jednym z mankamentów dotychczasowych osiągnięć w tej dziedzinie jest dotyk; trwają prace ukierunkowane na stworzenie narzędzi, które pozwolą urealnić doznania za pomocą tego zmysłu. Doskonalony jest również aspekt poruszania się, poszukuje się większej możliwości eksploracji terenu, np. poprzez czułe sensory umiejscowione na stopach. Coraz więcej mówi się również o mobilnym VR w smartfonach, który ma zapewnić szerszy dostęp do opisywanej technologii i całkiem nowe, bardziej niezależne doświadczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz