Materiał Partnera

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

W Polsce coraz więcej osób inwestuje w zakup instalacji fotowoltaicznych w celu wytwarzania własnej energii elektrycznej. Jak każdy wie, instalacja takiego systemu wiąże się z dość dużymi kosztami, które według specjalistów, po kilku lub kilkunastu latach użytkowania powinny nam się z nawiązką zwrócić. Jak kwestia opłacalności systemów fotowoltaicznych wygląda w praktyce? W naszym artykule opisujemy dokładnie, jakie są koszty założenia instalacji solarnej oraz jakie dają nam one praktyczne korzyści.

Jakie elementy wchodzą w skład kosztów instalacji układów fotowoltaicznych?

Celem instalacji fotowoltaicznej jest stworzenie warunków do produkcji własnej energii elektrycznej z promieni słonecznych. W tym celu konieczne jest jednak najpierw dokonanie inwestycji w stworzenie domowej elektrowni. Dokładny koszt wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej zależy od łącznej mocy stosowanych modułów fotowoltaicznych, które będą mogły pokryć nasze dotychczasowe wydatki na energię elektryczną oraz od miejsca ich instalacji. Niewielkie panele fotowoltaiczne, czyli systemy PV o mocy do 10 kW, montowane są zazwyczaj na dachu budynku. Mocniejsze systemy, z racji zajmowania przez nie większej powierzchni montuje się na ziemi, po wcześniejszym zamontowaniu dla nich niezbędnych konstrukcji wsporczych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z jednego największych w Polsce dostawców fotowoltaiki firmy piTERN: Największe ponoszone przez inwestorów koszty instalacji systemów PV dotyczą oczywiście zakupu modułów fotowoltaicznych oraz wszystkich niezbędnych do instalacji akcesoriów elektrycznych. Zazwyczaj wynoszą one około 80% wszystkich kosztów. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt wykonania wszystkich prac montażowych, łącznie z zakupem niezbędnych do tego celu akcesoriów, transport oraz przygotowanie projektu instalacji. Ten ostatni wydatek często nie przekracza nawet 2% kosztów całej inwestycji, choć to w dużej mierze właśnie od projektu zależy później stopa zwrotu całej inwestycji.

Przykładowo, jeśli chcemy zamontować panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 4kW, koszt całej inwestycji będzie wynosił około 20 tys. zł. Za taką cenę otrzymamy instalacje, która będzie nam służyła przez co najmniej 25-30 lat. Czy to wystarczy, żeby pokryć wszystkie jej koszty?

Jak szybko zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne, a dzięki nim w produkcję własnej energii elektrycznej, przy dobrym zaprojektowaniu systemu oraz dobraniu mocy całej instalacji, która będzie właściwie dostosowana do naszych potrzeb, po pewnym czasie zawsze powinna się zwrócić. Teoretycznie według wyliczeń opartych na danych dotyczących średniego rocznego nasłonecznienia w Polsce oraz wydajności systemów PV, zakup paneli fotowoltaicznych powinien zacząć przynosić realne oszczędności już po około 5-7 latach stosowania, natomiast w ciągu 30 lat uzyskane oszczędności powinny aż 3-krotnie przewyższyć poniesione koszty.

Szacunki te będą jeszcze korzystniejsze, jeżeli weźmiemy pod uwagę rosnące stale ceny prądu z sieci. Mogą się także różnic w zależności od regionu, w którym mieszkamy. Nie w każdym bowiem nasłonecznienie jest tak samo mocne. Według wyliczeń w  Polsce możemy liczyć na średnią roczną ilość promieniowania słonecznego  padającego na ziemię, na poziomie ok. 1000 kWh/m2. Istnieją jednak regiony, przede wszystkim w centralnej Polsce, w których średnia ta jest nieco większa i wynosi około 1030-1050 kWh/m2.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz