Materiał Partnera

Czy e-papieros jest dobrą alternatywą dla klasycznego tytoniu?

Czy e-papieros jest dobrą alternatywą dla klasycznego tytoniu?

Moda na rzucanie palenia dotarła do nas już dawno. Wiele osób rezygnuje z tego nałogu świadomie, na innych wymuszają to pracodawcy, wprowadzając zakazy w firmach lub też ograniczając przerwy na papierosa. Klasyczne wyroby tytoniowe już od lat są zastępowane przez coraz popularniejsze e-papierosy. Czy rzeczywiście są one skuteczne i nie powodują żadnych konsekwencji zdrowotnych?

Jak działa papieros elektroniczny?

Papierosy elektroniczne są obecnie bardzo popularne, a w niektórych środowiskach ukształtowała się nawet swoista kultura ich palenia. W Internecie można znaleźć strony z poradami dla początkujących, artykułami i informacjami, które pomagają w doborze i użytkowaniu tych akcesoriów. Obecnie nie prowadzi się już zaciekłej dyskusji na temat szkodliwości czy walorów e-papierosów. Wielu zainteresowanych jednak wciąż zadaje sobie pytanie, czy ta alternatywa jest faktycznie zdrowa i nieszkodliwa.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto dowiedzieć się, jak jest zbudowany i jak działa typowy e-papieros, który oferuje firma Expent. W podstawowej konstrukcji można wyróżnić trzy elementy:

  • ustnik, który umożliwia wchłanianie generowanej przez urządzenie pary,
  • clearomizer, czyli właściwą część papierosa, w której umieszcza się liquid,
  • baterię, która odpowiada za zasilanie grzałki.

Najbardziej zawansowaną konstrukcyjnie częścią, w której zachodzi przemiana liquidu w parę, jest clearomizer. Na rynku można znaleźć modele o różnej konstrukcji oraz miejscu ulokowania grzałki – może się ona znajdować w jego górnej lub dolnej części. Dostępne są też modele z podwójną grzałką. Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta. Sprowadza się do podgrzewania liquidu, który przyjmuje postać lotnej pary i jest wdychany przez palacza.

Nikotyna tak, ale bez substancji smolistych

Palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych jest szkodliwe dla zdrowia, a po wielu latach może nawet prowadzić do śmierci. W papierosach spalany jest tytoń, a jego dym zawiera około 4000 różnych związków chemicznych, w tym nikotynę. Wśród tych najbardziej toksycznych można wymienić amoniak, cyjanowodór i silnie rakotwórcze węglowodory. Zaobserwowano również obecność pierwiastków promieniotwórczych, jak polon czy kadm. Z tych 4000 substancji około 50 bezpośrednio przyczynia się do powstawania nowotworów.

Analizując zawartość dymu tytoniowego, z pewnością można stwierdzić, że na długiej liście szkodliwych związków nikotyna znajduje się na dalekiej pozycji. Z drugiej strony jest to substancja uzależniająca na podobieństwo kofeiny. Papierosy elektroniczne pomagają wyeliminować wchłanianie tysięcy toksycznych związków, a jednocześnie dostarczają nikotynę. Przyswajana w postaci wdychanej pary nie powoduje syndromu odstawienia, a organizm nie jest zatruwany.

Zdania na temat palenia e-papierosów są podzielone. Jedni uważają, że są one zdrowsze, inni twierdzą, iż taki wybór jest zamianą jednego nałogu na inny. Z pewnością obie strony mają nieco racji. Faktem jest, że podjęcie decyzji o zamianie wyrobów tytoniowych na e-papierosy może być pierwszym krokiem do całkowitego rzucenia palenia. Elektroniczne papierosy to także sposób na oszczędzenie wdychania szkodliwego dymu biernym palaczom. Nie cierpią też na takim paleniu ubrania i pomieszczenia, bowiem znajdujące się w nich przedmioty nie nasiąkają nieprzyjemnym i trudnym do usunięcia zapachem dymu.

Opracowanie:
Warszawa, Targowa 66/37
tel. 517 455 477
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz