Materiał Partnera

Czy dziecko w wieku przedszkolnym potrzebuje zajęć dodatkowych?

Czy dziecko w wieku przedszkolnym potrzebuje zajęć dodatkowych?

W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej ciekawych ofert zajęć dodatkowych dla dzieci. Rodzice sami nie wiedzą, na co się zdecydować, a jakie oferty odrzucić. Bogata oferta prywatnych przedszkoli kusi swoją różnorodnością. Języki obce, zajęcia muzyczne i artystyczne. Czy zajęcia dodatkowe dla dzieci są potrzebne?  Zapraszam do lektury.

Okazuje się, że dzieci stają się coraz częściej grupą docelową dla różnego rodzaju firm, oferujących zajęcia dodatkowe. Niektóre są bardzo ciekawe, inne wydają się niepotrzebne i wręcz zbędne. Jak nie stracić głowy w tym szale ofertowym i jednocześnie stworzyć dziecku idealne warunki do rozwoju i dać mu być po prostu dzieckiem. Gdzie przebiega ta granica? Te i wiele innych pytań zadają sobie rodzice przeładowanych zajęciami dzieci.

Szczęśliwe dzieciństwo to podstawa

Sęk w tym, że podstawą idealnego rozwoju dziecka jest zapewnienie mu podstawowych potrzeb bytowych, a przede wszystkim troski, miłości, zainteresowania i dobrze spędzonego wspólnie czasu.  Szczęśliwe dzieciństwo to czas na zabawę, beztroskie życie, brak obowiązków i luz, na który tylko wtedy tak naprawdę człowiek może sobie pozwolić. I to rodzice muszą zadbać o to, żeby ich pociecha miała zapewnione wszystko to, czego na danym etapie życia potrzebuje, a nie to, do czego namawiają kuszące oferty często pisane tak, by wywierać na nas wpływ, grające na emocjach i stosujące ukrytą perswazję.

Dziecko jako grupa docelowa

W ostatnim czasie jak grzyby po deszczu rośnie oferta zajęć dodatkowych, zabawek, sal zabaw i innych biznesów, które skierowane są do dzieci i ich rodziców. To do naszych obowiązków jako rodziców należy zadbać o to, żeby nie pozwolić wciągnąć się bez pamięci w machinę biznesową, ciągnąc za sobą dziecko. Najważniejszy jest w tym wszystkim umiar. Nie sztuką jest układać grafik dla kilkulatka. Sale zabaw są świetne, kiedy chcesz zostawić dziecko na godzinkę pod opieką profesjonalnych animatorów, jednak w tym wszystkim należy zachować umiar. Raz na jakiś czas warto zafundować dziecku takie doświadczenie, absolutnie nie powinna być to jednak norma.

Najlepsze czasy – co wybrać z ofert dla dzieci

Spokojnie można powiedzieć, że mamy idealne czasy na to, żeby zapewnić dziecku wszystko, czego potrzebuje. Idealnym rozwiązaniem są zabawki edukacyjne, które pojawiły się kilka lat temu na naszym rynku i są cały czas absolutnym hitem. Pomagają dziecku rozwijać samemu lub w grupie umiejętności interpersonalne, uczą zdrowych zasad współzawodnictwa, inspirują i aktywizują. Dziecko owszem uczy się, ale przez zabawę.

Przedszkola z nietypową ofertą edukacyjną

Coraz więcej powstaje też przedszkoli z ciekawą ofertą zajęć w trakcie dnia. Wtedy dziecko ma zapewnione nietypowy plan dnia, uczy się nowych, nietypowych rzeczy jak na przykład języka chińskiego lub angielskiego, które w swojej ofercie ma Wyspa Skarbów Przedszkole z językiem chińskim. Wtedy to pedagodzy i wychowawcy decydują czy dzieci w danym momencie potrzebują takiej aktywności i dawkują ją z szacunkiem do nich. Inaczej niż biznesy, które dla zysku są w stanie bez przerwy męczyć dziecko często zbędnymi aktywnościami.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz