Artykuł sponsorowany

Czy dynia oleista może być uprawiana w Polsce?

Czy dynia oleista może być uprawiana w Polsce?

Wśród polskich rolników dynia oleista nie jest obecnie popularną odmianą, pomimo rosnącego zapotrzebowania na dobrej jakości pestki i olej dyniowy. W naszym społeczeństwie wzrasta zainteresowanie rodzimą żywnością bogatą w składniki odżywcze, czyli tak zwanymi superfoods. Dynia oleista może być  doskonałą odpowiedzią na potrzeby świadomych konsumentów.

Czym charakteryzuje się dynia oleista?

Dynia oleista to odmiana dyni zwyczajnej, która wyróżnia się bezłupinowymi pestkami, zawierającymi ok. 50% tłuszczu. Pozyskuje się z nich olej, który jest ceniony ze względu na swoje prozdrowotne właściwości – spożywa się go na zimno, jako dodatek do sałatek i innych potraw. Z kolei same pestki sprawdzają się m.in. jako przekąska oraz dodatek do pieczywa i deserów. Pestki oraz olej z dyni zalicza się do superfoods, tzn. produktów spożywczych, którymi warto uzupełniać codzienną dietę ze względu na wysoką zawartość  witamin, minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pestki dyni i olej wzbogacają potrawy o specyficzny orzechowy posmak, który ma wielu zwolenników.

Uprawa dyni oleistej w Polsce

W Polsce uprawia się głównie różne odmiany dyni zwyczajnej i olbrzymiej. Materiał siewny dyni oleistych sprowadzany jest przez wielu rolników z zagranicy, a przede wszystkim z Austrii, skąd pochodzi popularna odmiana Gleisdorfer Olkürbis. Warto również zwrócić uwagę na odmianę Beppo, która jest nowością na naszym rynku. Jak zauważa przedstawiciel firmy Saatbau, zajmującej się m.in. uprawą roślin i produkcją materiału siewnego: Dynia oleista Beppo dojrzewa znacznie szybciej niż inne odmiany, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał materiału siewnego. Może zatem zainteresować rolników, którzy jeszcze nie zajmowali się uprawą dyni. Ze względu na wczesność dojrzewania (która wynosi ok. 2-3 tygodnie) pozwala na znaczne rozszerzenie okna zbioru, a w związku z tym na bardziej efektywne wykorzystanie maszyn służących do zbioru. Jest to ważna informacja dla osób, które nie mają jeszcze parku maszynowego i muszą korzystać z usług zbioru, suszenia itp. Rolnicy, którzy już uprawiają dynię, będą zadowoleni z odmiany Beppo, ponieważ dzięki swojej wczesności umożliwia wydłużenie okna zbioru.

Jak uprawia się dynię oleistą?

Dynię oleistą sieje się w maju, a zbiorów dokonuje wczesną jesienią. Najlepsze rezultaty uzyskać można  poprzez ręczne zbieranie dyni i wydobywanie pestek, jednak jest to oczywiście zajęcie praco- i czasochłonne, dlatego na dużych uprawach wykorzystuje się ciągniki z doczepianym kombajnem, którego mechanizm zbiera same pestki. W tym procesie resztki dyni są rozrzucane po polu, gdzie sprawdzają się jako naturalny nawóz. Można je również wykorzystać w celach paszowych. Brak twardych łupin pozwala zminimalizować proces przetwarzania pestek, który sprowadza się do selekcji nasion, a następnie oczyszczania i suszenia. W celu produkcji oleju, nasiona mieli się i dodaje do nich wody oraz soli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz