Artykuł sponsorowany

Czy badania geologiczne są niezbędne przed budową domu?

Czy badania geologiczne są niezbędne przed budową domu?

Każdy, kto planuje budowę domu, wie doskonale, jak istotna jest obecność geodety na placu budowy. Znacznie rzadziej jednak angażujemy geologa i zlecamy przeprowadzenie badań geologicznych na zakupionej przez nas działce. Tymczasem takie posunięcie pozwoli nam uniknąć problemów wynikających z nieznajomości gruntu i zasobów wód gruntowych. W artykule przybliżamy, co powinny obejmować tego rodzaju badania.

Kiedy przeprowadza się prace geologiczne?

Badania geologiczne przeprowadzane są zarówno w terenie, jak i laboratorium. Ich celem jest określenie parametrów gruntu. Ich znajomość jest niezbędna do późniejszego sklasyfikowania podłoża oraz wykonania obliczeń na potrzeby projektu budowlanego. Dzięki temu określone może zostać między innymi osiadanie, ścinanie oraz posadowienie. Ponadto praca geologa pozwala na określenie ilości i położenia wód gruntowych na badanym terenie. Natomiast przeanalizowanie ich pH pozwoli ocenić, czy woda wejdzie w reakcję z betonem zastosowanym do budowy lub wpłynie na erozję ścian zewnętrznych obiektu. Badania geologiczne służą również określeniu zdolności gruntów do podnoszenia się w wyniku zamarzania wody w porach gruntu.

Wszystkie zebrane dane dostarczają inwestorom i projektantom informacji niezbędnych do stworzenia obiektu funkcjonalnego i bezpiecznego. Powszechnie wiadomo, że geolog musi być zaangażowany w przedsięwzięcia prowadzone na dużą skalę, takie jak budowa metra, drapaczy chmur, mostów, nadmorskich bulwarów oraz wielu innych. Znajomość niesprzyjających budowie parametrów gruntu nie musi oznaczać przy tym zmiany lokalizacji, ale jedynie wskaże konieczność zastosowania rozwiązań, które zrekompensują braki w podłożu. We współczesnym budownictwie istnieje wiele metod wykorzystywanych właśnie w tym celu. Rośnie też świadomość co do korzyści, jakie badania geologiczne przynoszą w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Ich przeprowadzenie pozwoli nam uniknąć kosztów związanych ze zmianą projektu, remontem lub przebudową, jeśli podczas budowy lub użytkowania budynku zaczną się pojawiać problemy wynikające z niekorzystnych warunków gruntowych.

Jakie badania są niezbędne przed budową domu?

Najczęściej pojawiającym się problemem w przypadku domów jednorodzinnych jest wysoki poziom wód gruntowych. Może on bowiem powodować zalewanie piwnicy podczas intensywnych opadów oraz działać niszcząco na fundamenty i ściany zewnętrzne. Niestety efekty te zauważamy dopiero podczas użytkowania budynku, co oznacza kosztowne zazwyczaj prace remontowe. O wiele łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie odpowiednich odwodnień wykopu i całej działki już podczas budowy. Właśnie tu pomóc może firma, która jak Zakład Usług Geologiczno-Geotechnicznych prowadzony przez Andrzeja Kadłubowskiego wykonuje badania niezbędne do określenia warunków gruntowych.

Powstała w wyniku analizy zebranych w terenie próbek dokumentacja geotechniczna zawiera nie tylko wyniki badań, ale również propozycję prac geologicznych oraz rozwiązań, które zabezpieczą dom przed działaniem wody i wilgoci. Wiedza o położeniu i rozmiarze zasobów wodnych będzie nam również niezbędna, jeśli planujemy budowę własnej studni głębinowej – w tym celu powinniśmy także sprawdzić jakość wody jeszcze przed podjęciem tej decyzji. Podobnie w przypadku montażu przydomowej oczyszczalni ścieków czy pompy ciepła konieczna jest znajomość struktury gruntu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz