Artykuł sponsorowany

Czy astygmatyzm jest uleczalny?

Czy astygmatyzm jest uleczalny?

Astygmatyzm obok krótkowzroczności i dalekowzroczności jest jedną z najpopularniejszych wad wzroku. Według badań przeprowadzonych w 2019 r. wynika, że choruje na nią ok. 14% Polaków. Często wada ta jest niewielka i nie powoduje problemów z widzeniem, a więc wiele osób może nawet nie wiedzieć, że ją ma. Czym dokładnie jest astygmatyzm i czy da się go wyleczyć?

Czym jest astygmatyzm?

W zdrowym oku rogówka ma kształt zwykłej piłki do gry. Natomiast zniekształcona przypomina bardziej piłkę do rugby. W efekcie, światło, które dociera do rogówki niewłaściwie się rozprasza. Zamiast skupiać się na siatkówce w jednym miejscu, robi to w dwóch punktach. To właśnie astygmatyzm, zwany również niezbornością. Ta wada wzroku, w początkowym stadium powoduje, że widzimy niewyraźnie, jakby zza mgły. Zaawansowany astygmatyzm objawia się nieostrym widzeniem, a kontury przedmiotów są zniekształcone. Co więcej, osoba chora na tę wadę wzroku ma zaburzone poczucie przestrzeni i źle postrzega płaszczyzny. Może mieć także wpływ na widzenie po zmierzchu. Warto więc jak najszybciej udać się do salonu okulistycznego takiego jak Arkadia Medical, w celu zdiagnozowania astygmatyzmu i rozpoczęcia leczenia. 

Przyczyny i rodzaje astygmatyzmu

Przyczyna występowania astygmatyzmu nie jest do końca znana. Naukowcy są jednak zgodni, że w wielu przypadkach jest on dziedziczny. Jeśli Twoi dziadkowie lub rodzice mają stwierdzony astygmatyzm, bardzo prawdopodobne jest to, że również na niego chorujesz. Nawet jeśli nie masz żadnych objawów, warto iść zbadać oczy u okulisty. Wiadomo również, że tę wadę wzroku mogą powodować urazy oka np. rogówki, ale również blizny lub rany. Najpopularniejszym rodzajem tej choroby jest astygmatyzm regularny. Oprócz niego wyróżniamy także nieregularny, który może występować w trzech formach:

  • prostej,
  • odwrotnej,
  • skośnej.

Czy możliwe jest wyleczenie astygmatyzmu?

Astygmatyzm jest chorobą uleczalną. W zależności od stopnia zaawansowania tej wady wzroku można zastosować różne rodzaje leczenia. W wielu przypadkach wystarczy noszenie okularów ze szkłami cylindrycznymi. Jeśli równocześnie masz krótkowzroczność lub dalekowzroczność, możesz jednocześnie nosić okulary, które korygują też tę wadę. Jeśli nie chcesz lub nie możesz nosić okularów, możesz zastosować soczewki kontaktowe. Natomiast jeśli Twój astygmatyzm jest w zaawansowany stadium, konieczne będzie wykonanie zabiegu laserowego. Polega on na przywróceniu rogówce prawidłowego, kulistego kształtu. Nie jest to skomplikowany zabieg i trwa ok. 20 minut.    

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz