Materiał Partnera

Czy aluminium nadaje się do spawania?

Czy aluminium nadaje się do spawania?

Aluminium jest pierwiastkiem o niezwykłej lekkości, wyróżnia się jednak znaczną wytrzymałością. Metal ten posiada gęstość aż trzykrotnie mniejszą od stali, mimo to- bardzo często- bywa dla niej tańszą alternatywą. Wytrzymałość aluminium wzrasta w obliczu niskich temperatur, co sprawia, że użycie tego materiału jest jeszcze powszechniejsze. Surowiec tego typu wykorzystywany jest w wielu branżach przemysłowych- od przemysłu spożywczego po przemysł lotniczy. W związku z tym nasuwa się pytanie - czy aluminium można poddać spawaniu?

Spawanie aluminium

Aluminium z powodzeniem można poddawać spawaniu. W tym celu stosowane są różne metody, lecz w praktyce stosuje się zaledwie kilka z nich. Należy jednak pamiętać, by podczas spawania uwzględnić reakcję tego metalu z tlenem, gdyż w bardzo szybkim tempie powstaje wówczas tlenek glinu. Jest on twardy i cechuje się wysoką temperaturą topnienia w związku z czym nietrudno o powstanie wad spoiny. Wszystko przez to, że substancja chemiczna tego rodzaju jest cięższa niż sam metal i może tworzyć w nim wytrącenia. Jak informuje specjalista z firmy Polwelding, która specjalizuje się w spawaniu konstrukcji stalowych i aluminium- spawając ten metal należy najpierw zawsze pozbyć się tlenku glinu ze spajanych powierzchni. W tym celu warto użyć szczotki ze stali nierdzewnej. Dobrze oczyszczona powierzchnia to konieczność, jeśli chcemy uzyskać spoinę bez mankamentów.

Pod uwagę należy wziąć także możliwość powstania porów. Wodór, który wydziela się z występującej w powietrzu wilgoci oraz z zanieczyszczeń metalu, bardzo łatwo rozpuszcza się w stopionym aluminium, a prawie w ogóle w materiale zakrzepniętym. W procesie krzepnięcia wodór wydziela się w postaci bąbelków gazu, które mogą zatrzymywać się w zastygającym tworzywie powodując jego porowatość.

Metody spawania aluminium

Jeżeli chodzi o spawania aluminium to obecnie dominuje metoda spawania łukowego w osłonie gazu. Są to metody powszechnie znane jako MIG oraz TIG. Jako gazów osłonowych specjaliści używają argonu bądź helu. Oba pierwiastki należą do gazów szlachetnych co oznacza, że nie wchodzą w reakcję z innymi cząsteczkami. Czystość stosowanych do spawania aluminium gazów powinna wynosić przeszło 95 %. Tylko w ten sposób uzyskuje się wysokiej jakości spoinę. Spawanie metodą MIG stosuje się przy grubości materiału od 1 mm wzwyż. Bardziej cienkie powierzchnie można spawać metodą MIG z hakiem pulsującym. Spawanie metodą TIG stosuje się przy niewielkiej grubości materiału, która nie przekracza 10 mm.

Opracowanie:
Racibórz, Żorska 73 lok. 8
tel. 880 013 120
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz