Artykuł sponsorowany

Czujniki ciśnienia TMPS w oponach – usługi wulkanizacyjne

Czujniki ciśnienia TMPS w oponach – usługi wulkanizacyjne

Ciśnienie w oponach jest bardzo ważne dla komfortu jazdy, a także bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Prawidłowy poziom ciśnienia jest również istotny dla sprawności ogumienia samochodowego. To dlatego według rozporządzenia Unii Europejskiej od 2014 roku nowe samochody muszą być wyposażone w czujniki ciśnienia TMPS w oponach. Ich serwisem zajmują się tylko najlepsze zakłady mechaniki pojazdowej.

Czym są czujniki ciśnienia TMPS w oponach?

Czujniki TMPS to systemy mające na celu stałe monitorowanie ciśnienia w oponach, które ma ogromny wpływ na zużywanie się bieżników opony, na prawidłowe wyważenie kół, na zużycie paliwa, a także przyczepność do podłoża. Nowoczesne czujniki są w stanie błyskawicznie wykryć nieprawidłowości związane z ciśnieniem w oponach. Niestety kierowcy nie są w stanie sami rozpoznać zagrożenia, nawet tak dużego, jak różnica 1 bara. To dlatego stosowanie czujników TMPS jest takie ważne. Na rynku dostępne są zarówno czujniki bezpośrednie (przekazują informacje dotyczące ciśnienia opon), jak i pośrednie (przekazują informacje dotyczące liczby obrotów danego koła, co umożliwia wykrycie różnic ciśnienia). Najbardziej polecanymi są czujniki bezpośrednie TMPS, które składają się ze śruby mocującej korpus czujnika, korpusu czujnika, aluminiowego zaworu powietrza wraz z uszczelką, podkładki, nakrętki mocującej i kapturka zaworu.

Serwisowanie czujników TMPS

Serwisowaniem czujników TMPS zajmują się tylko najlepsze zakłady mechaniki pojazdowej, które wyposażone są w nowoczesny park maszynowy. Obsługę wulkanizacyjną na najwyższym poziomie świadczy między innymi Centrum ogumienia Piotra Krzywonia, które zajmuje się wyważaniem kół, wulkanizacją, a także sprzedażą i montażem felg stalowych i aluminiowych. Warto wiedzieć, że serwisowanie czujników TMPS jest ważne, ponieważ system składa się z elektronicznego czujnika i zużywającej się części wentyla. Rekomendowane jest sprawdzenie poprawności działania bezpośrednich czujników TMPS przynajmniej raz w roku – w trakcie zmiany opon lub przeglądów technicznych.

Zalety stosowania czujników ciśnienia

Pierwszą zaletą czujników ciśnienia TMPS w oponach jest poprawa bezpieczeństwa jazdy. Monitoring ciśnienia opon pozwala na uzyskiwanie lepszej przyczepności do nawierzchni, zoptymalizowanie procesu hamowania, a także ograniczenie ryzyka tak zwanego aquaplaningu (utraty przyczepności opony w trakcie jazdy po nawierzchni mokrej). Dzięki polepszonej przyczepności opon do powierzchni drogi – lepszemu oporowi toczenia – możliwa jest również oszczędność zużycia paliwa. Bardzo ważną zaletą jest również mniejsze zużycie kół, hamulców, układu kierowniczego oraz ogumienia, w tym bieżnika. Prawidłowe ciśnienie opon wbrew pozorom wpływa zatem na cały pojazd – jego mechanikę i zachowanie podczas jazdy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz